Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Najście policji na lokal Inicjatywy Pracowniczej w Szczecinie

Wczorajsze otwarte spotkanie Komisji Środowiskowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza zostało zakłócone przez funkcjonariuszy policji. Domagali się wpuszczenia ich do lokalu. Gdy osoba wydelegowana do rozmowy poprosiła o jakieś dokumenty uprawniające do tego, otrzymała szereg powodów interwencji: od podejrzenia o włamanie, po kontynuowanie interwencji wobec "przestępców" palących papierosy w miejscu publicznym – których niby działacze IP ukrywali. Mówili, że jak chcą wejść to wejdą, bo wystarczy im do tego legitymacja, ale legitymacji nie wyciągnęli.

 

Policja groziła delegatowi, że zostanie zabrany na komendę i że ściągną oddział szturmowy, jeśli przedstawiciele IP nie zmienią swojego stanowiska wobec wkroczenia funkcjonariuszy. Powoływali się na zgłoszenie o zakłócaniu porządku publicznego przez osoby uczestniczące w spotkaniu – między innymi publiczne picie piwa, za które niby prezes i osoby wynajmujące siedzibę odpowiadają. Policjant sugerował, że on wie co to za Związek… że to żaden Związek Zawodowy. To anarchiści. On pamięta twarze.

Po przedstawieniu papierów uprawniających do użytkowania danego lokalu i spisaniu osób które wyszły na zewnątrz lokalu, policjanci odjechali – sugerując, że wobec wynajmujących lokal zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne za utrudnianie interwencji, oraz że zajmą się lokalem i uprzytomnią miastu co tu się dzieje. Na stwierdzenie, że dzieje się to co zapisane jest w statucie, nic nie dopowiedzieli. Próbowali wymusić za to zakończenie spotkania – uczestnicy IP powiedzieli, że nie widza takiego powodu, że raczej przestępstwa nie popełniają.

Nikt nie został ukarany mandatem za rzekome zakłócanie porządku publicznego. Cała interwencja trwała ponad 30 minut. Uczestnicy spotkania postanowili zrekompensować stracony czas i niedogodności osobom, które przyszły spotkanie, puszczając poza programem film o Genui.

Powrót na górę

Podobne artykuły