EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Kostrzyn: Jacek Rosołowski zwolniony

W dniu 2 grudnia z firmy TRANS w Kostrzynie zwolniony został za wypowiedzeniem Jacek Rosołowski, działacz Inicjatywy Pracowniczej. Jak już wcześniej pisaliśmy dyrekcja zakładu od jakiegoś czasu czyniła ciągłe naciski na Jacka Rosołowskiego, chcąc się go pozbyć z pracy. Przez wiele miesięcy nikt nie miał pretensji do Rosołowskiego, ale od czasu kiedy zaczął się dopominać przestrzegania praw pracowniczych i ujawnił się jako przedstawiciel lubuskiej Komisji Międzyzakładowej, kierownictwo zbierało na niego tzw. „papiery” i stosowało kary dyscyplinarne. W jedna z tych spraw znajdzie swój finał przez sądem pracy w Słubicach. Pierwsza rozprawa ma się odbyć 15 grudnia.

Jacek Rosołowski został zwolniony natychmiast po tym, jak zażądał na piśmie od dyrekcji firmy przedstawienia (zgodnie z ustawą o związkach zawodowych) różnego rodzaju dokumentów, w tym regulaminów pracy i płacy. Także na piśmie Rosołowski złoży sprzeciw związku wobec zwolnienia, w tej samej firmie, dwoje innych członków związku: Roberta Szkwarka i Tadeusza Jakubczaka. W ten sposób z trzyosobowej grupy inicjatywnej związku, wszyscy zostali zwolni na przestrzeni zaledwie jednego tygodnia.

Zakład zwalniając Rosołowskiego złamał ustawę o związkach zawodowych oraz Kodeks Pracy. Rosołowski był on osobą chronioną prawem. Zakład nie powiadomił także o zamiarze zwolnienia odpowiedniej komisji związkowej.

Przypomnijmy, że Jacek Rosołowski został zwolniony za próbę założenia związku zawodowego w marcu 2006 roku z firmy Impel-TOM. Po trwający rok procesie, sąd pracy w Zielonej Górze uznał, że zwolnienie to było nielegalne i przyznał Rosołowskiemu odszkodowanie. Również Robert Szkwarek został zwolniony w 2006 r. z firmy Impel TOM, po tym jak zeznał przed sądem pracy w Zielonej Górze, że prawdziwym powodem zwolnienia z Impelu Jacka Rosołowskiego był fakt założenia przez niego Inicjatywy Pracowniczej. Sprawę tę opisywaliśmy szczegółowo w Biuletynie IP.

Piszcie protesty na adres:
TRANS sp. z o.o.
Aleja Milenijna 21
66-470 Kostrzyn nad Odrą
tel. 095 7283100 fax 095 7529239
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.