EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Auchan się poddaje

Dobiegła końca sprawa Piotra Krzyżaniaka, działacza Inicjatywy Pracowniczej z Zielonej Góry, nielegalnie zwolnionego z Auchan. Na dzisiejszej rozprawie przed sądem pracy (25 czerwca), Auchan Centrum Handlowe w Zielonej Górze wystąpiło z wnioskiem o zawarcie ugody, akceptując dwa zasadnicze żądania związku: cofnięto dyscyplinarne zwolnienie Piotrowi Krzyżaniakowi i odstąpiono od roszczenia 4000 złotych, o których przywłaszczenie został on przez pracodawcę oskarżony. Dzień wcześniej, w sprawie tej, w miejscowościach Nimes i Toulouse akcję przeciwko koncernowi zorganizował francuski związek zawodowy CNT. Francuzi zapowiedzieli następne protesty na wrzesień.

31 grudnia 2007 roku Piotr Krzyżaniak został oskarżony o przywłaszczenie 4000 złotych i zwolniony w trybie dyscyplinarnym przez Auchan w Zielonej Górze. Była to reakcja pracodawcy na zorganizowany dwa tygodnie wcześniej protest Inicjatywy Pracowniczej. Przed hipermarketem działacze IP kolportowali ulotki informujące klientów o łamaniu praw pracowniczych na terenie sklepu. O wykrytych nieprawidłowościach powiadomiono także prasę. Po zwolnieniu przeciwko Krzyżaniakowi wszczęto także postępowanie karne, m.in. przeprowadzono rewizję w jego mieszkaniu. Ostatecznie jednak prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa i sprawę umorzyła.

Na wezwanie IP w styczniu i lutym 2008 roku zorganizowano szereg akcji protestacyjnych pod sklepami Auchan na terenie całego kraju (Wrocław, Poznań, Częstochowa, Bielsko-Biała, Gdynia, Warszawa, Zielona Góra). Sprawa Auchan zainteresowała także media i trafiła na czołówki gazet regionalnych. Zawiązała się szersza grupa pracowników poszkodowanych przez Auchan w Zielonej Górze, która skierował do władz firmy list z żądaniem odsunięcia od funkcji kierowniczych osoby winne zaniedbań.

Podczas procesu zeznający świadkowie potwierdzili szereg zarzutów formułowanych przez związek zawodowy pod adresem Auchan w Zielonej Górze. Podobnie Państwowa Inspekcja Pracy, która na wniosek Inicjatywy Pracowniczej dokonała kontroli na terenie Auchan w Zielonej Górze, stwierdziła wiele nieprawidłowości. W piśmie z 13 czerwca skierowanym do IP czytamy m.in.: "że znalazł potwierdzenie zawarty w skardze [związku] zarzut dotyczący nie wypłacania w terminie wynagradzania za pracę w stosunku do innych pracowników. Ponadto stwierdzono naruszenie przepisów prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy m.in. w zakresie czasu pracy, wypłaty wynagrodzeń oraz szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy".

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.