EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Nowa Sól: Ferma drobiu przed sądem

Dziś odbywała się przed sądem pracy w Nowej Soli rozprawa Marka Starzyńskiego, pracownika Kampanii Drobiarskiej „IKO” w Wierzbnicy. Pozwał on swojego pracodawcę zarzucając mu łamanie praw pracowniczych. Zwrócił się także o pomoc do Inicjatywy Pracowniczej, po tym jak został pobity przez „nieznanych sprawców”.

W pikiecie wzięli udział działacze i sympatycy IP z Lubuskiej Komisji Międzyzakładowej oraz z poznańskiej Komisji Zakładowej przy DAD Polska. Rozdawano ulotki pod sądem pracy, a następnie w centrum miasta. Policja nie interweniowała. Akcji towarzyszyło spore zainteresowanie lokalnych mediów.

Marek Starzyński pracował na fermie Kampanii Drobiarskiej „IKO” w Wierzbnicy parę lat. Formalnie prowadził swoją działalność gospodarczą w ramach, której realizował kontrakt na rzecz właścicieli fermy. W rzeczywistości pracował jak normalny pracownik, jednak z powodu niezgodnego z prawem zakwalifikowania stosunku łączącego go z firmą, nie jako stosunku pracy, lecz świadczenia usług na rzecz fermy jako przedsiębiorca, przez wiele lat nie otrzymywał wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach, nie miał prawa do urlopu i płatnego chorobowego.

Wynagrodzenie na fermie było bardzo niskie, a pracownicy fermy oprócz hodowli drobiu wykonywali wiele dodatkowych i nie związanych z ich pracą zajęć np. pilnowanie psów, ochrona obiektu.

Parę tygodni temu Marek Starzyński złożył pozew z art. 189 Kodeksu Postępowania Cywilnego o uznanie właściwego stosunku prawnego tj. stosunku pracy jaki łączył go z właścicielami fermy i o wypłatę zaległych świadczeń w postaci wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, zwolnienie lekarskie, nadgodziny wg stawek 100 lub 50 procent przewidzianych w Kodeksie Pracy itd.

Pracodawcy nie spodobało się, że kwestionuje się zastały na fermie stan rzeczy i pracownik nie chce się pogodzić z rolą parobka. „Ktoś” nasłał na jego dom fałszywych policjantów, później drabów, którzy zaatakowali go na ulicy. Marek Starzyński złożył powiadomienie do prokuratury na brutalne zachowanie byłego pracodawcy - niestety prokuratura rejonowa umorzyła śledztwo, od czego Starzyński odwołał się do prokuratury okręgowej w Zielonej Górze. Sprawą zainteresowały się media.

Nowosolską prokuraturę i policję łączą z wierzbnicką fermą koneksje rodzinne. O umorzeniu śledztwa zadecydowała prawdopodobnie nieprzychylna w stosunku do Marka Starzyńskiego opinia jednego z policjantów, który należy do rodziny właścicieli fermy i dążył od samego początku do umorzenia śledztwa. Inni pracownicy fermy choć są w podobnej sytuacji jak Marek Starzyński, wiedząc o układach rodzinnych szefostwa fermy, jak dotąd nie odważyli się złożyć pozwów do sądu o uznanie stosunku pracy i w strachu przed utratą pracy, boją się poprzeć walczącego o swoje prawa kolegę.

Bilans warunków pracy na fermie drobiu w Wierzbnicy

1. 14, a często 16 godzinny dzień pracy, czasami nawet przez 7 dni w tygodniu!
2. Miesiąc pracy od 228 do nawet 264 godzin. Dla porównania: pełny etat: 8 godzin 5 dni w tygodniu daje miesięcznie ok. 168 godzin!
3. Przerwa na posiłek regeneracyjny dopiero po 8 godzinach pracy!
4. Zakres podstawowych obowiązków: obsługa piskląt w kurnikach, naprawa urządzeń elektrycznych i mechanicznych, malowanie, sprzątanie kurników i warsztatu, koszenie trawy, opieka nad psami, praca w trakcie żniw przy rozładunku zboża, podawanie szczepionek kurczętom, stróżowanie.
5. Wynagrodzenie: 11 zł za godzinę.
6. Brak wynagrodzenia za nadgodziny, minimum 600 darmowych godzin rocznie!
7. Brak wynagrodzenia za absencję chorobową!
8. Brak płatnego urlopu!

Co możesz zrobić jeżeli spotka Cię podobny przypadek?


Jeżeli realizujesz dla swojego szefa kontrakt na podstawie własnej działalności gospodarczej, lub wykonujesz dla niego zlecenie lub dzieło na podstawie umowy cywilnoprawnej (tj. umowy zlecenie, umowy o dzieło), a odbywa się to: (1) pod stałą kontrolą szefa, (2) w miejscu wyznaczonym przez szefa, (3) w czasie ustalonym przez szefa, to na podstawie art. 22 § 1 Kodeksu Pracy w związku z § 11 realizujesz stosunek pracy w związku z czym moższ ubiegać się przed Sądem Pracy, lub Sądem Cywilnym uznania stosunku pracy na podstawie art. 189 Kodeksu Postępowania Cywilnego (o ustalenie stosunku prawnego) i zażądać zaległych świadczeń wynikających z tego stosunku tj. płatnej absencji chorobowej (tzw. L4), płatnego urlopu wypoczynkowego, dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, zaległych składek ZUS etc.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.