EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Nowa Sól: W obronie bezrobotnych

Wczoraj, 17 grudnia, w centrum Nowej Soli odbyła się pikieta przeciwko bezrobociu i bezdomności oraz wykluczeniu społecznemu. Akcję zorganizowała Inicjatywa Pracownicza. Wzięło w niej udział kilkunastu działaczy związku z Nowej Soli, Bytomia Odrzańskiego, Kostrzyna nad Odrą i Zielonej Góry. 

Pomimo padającego śniegu i mrozu nie zabrakło zainteresowanych bezrobotnych i osoób którym zależy na sytuacji zwykłych mieszkańców Nowej Soli, którzy dowiedzieli się o pikiecie z rozwieszonych ogłoszeń. Celem akcji była aktywizacja mieszkańców miasta, by wspólnie przeciwstawili się bezrobociu i bezdomności. Rozdano 250 egzemplarzy ulotki, w której opisano trudną sytuację solan oraz nawoływano do oddolnego organizowania się. Pikietujący zwrócili uwagę na nieustanny wzrost faktycznego bezrobocia przy jednoczesnym braku mechanizmów zabezpieczających przed utratą mieszkań dla osób, które straciły pracę i rośnie ich zadłużenie czynszowe.

W Polsce wykluczenie społeczne dotyka coraz szerszej grupy osób, skazanych na kontenerowe osiedla (jak w Bytomiu w woj. śląskie), czy na obskurne domy socjalne jak w Nowej Soli, bez żadnych perspektyw na przyszłość. Zdaniem pikietujących związkowców jedynym wyjściem z tej sytuacji jest oddolna organizacja zarówno tych, którzy już stracili pracę, jak i tych, którzy pracują; bezdomnych jak i tych, którzy jeszcze mają gdzie mieszkać. „Tylko razem, wspólnymi siłami możemy przeciwstawić się grożącemu nam niebezpieczeństwu bezrobocia i bezdomności, lub stworzyć perspektywy na przyszłość ‘w sytuacji bez wyjścia’, gdy już ‘straciliśmy wszystko’. Nie stój biernie, gdy Twoi koledzy z zakładu tracą pracę, lub gdy eksmitują twojego sąsiada. Pamiętaj że to samo może również spotkać Ciebie. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Wystarczy się tylko zorganizować. Pomożemy Ci w tym.  Nie czekaj aż cię wykluczą. Przyłącz się” – głosiła treść ulotki.

Pikietujący trzymali transparent z hasłem „Parcy i chleba”. Akcja trwała 45 minut i cieszyła się dużym zainteresowaniem przechodniów i lokalnej prasy. Związek planuje następne akcje w Nowej Soli już na początku przyszłego roku.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.