EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.

TVP Kraków manipuluje i odmawia sprostowania

W telewizyjnej Kronice Krakowskiej, wyemitowano materiał sugerujący, że uczestnicy lokatorskich protestów to rasiści. Na żądanie sprostowania kierownictwo lokalnej TVP nie zareagowało.

4 czerwca w Krakowie zanim rozpoczęła się wspólna demonstracja anarchistów, lokatorów i związkowców odbył się o godz. 10 wiec Forum Jedności i Godności Lokatorów na Rynku Głównym z udziałem kilkudziesięciu osób. W trakcie wiecu doszło do incydentu z udziałem grupy neofaszystów, którzy próbowali się przyłączyć do protestu lokatorów. Na szczęście lokatorzy wykazali się czujnością i wyprosili nieproszonych sojuszników. Na miejscu była ekipa Telewizji Kraków, która nagrała relację z wiecu i z głównej demonstracji. W wydaniu telewizyjnym Kroniki Krakowskiej 4 czerwca o godz. 18.00 można było jednak zobaczyć wypowiedź jednego z neofaszystów, jako rzekomego uczestnika protestu lokatorów. Oto co usłyszeliśmy od niego w TVP: „Przyjadą tu bogaci murzyni, jakieś wieprze i będą tu zajmować substancję mieszkaniową". W krótkiej relacji wśród dwóch zacytowanych informacji najwięcej miejsca poświęcono wypowiedzi neofaszysty, stwarzając wrażenie, że jest ona reprezentatywna dla środowiska lokatorów. Chwilę potem lektor telewizyjny poinformował, że "lokatorzy przyłączyli się do demonstracji anarchistów". Na tym jednak nie koniec. Pani Małgorzata Witkowska z Forum Jedności i Godności Lokatorów napisała sprostowanie do redakcji krakowskiej telewizji prosząc o odczytanie w TVP oświadczenia, że wspomniany neofaszysta nie ma nic wspólnego z akcją lokatorów. W oświadczeniu możemy między innymi przeczytać:

„...Swojego wystąpienia nie konsultował z nami,wielokrotnie zwracalam mu uwagę,odnosił się do mnie pogardliwie i obrażliwie.Dziś wiem że osoba ta nie przyszła z powodów stricte "lokatorskich" - miał swoje cele, które usilował ,jak widać z powodzeniem zrealizować. W imieniu swoim i innych poruszonych tą wypowiedzią uczestników,odcinam się od głoszonych przez niego treści...absolutnie nie współpracowałam z tym czlowiekiem, w najmniejszym stopniu nie podzielam tresci które glosił. Niemniej przepraszam-proszę(błagam wręcz o zamieszczenie) tego oświadczenia.”

Pani Witkowska była jedną ze współorganizatorek wiecu o godz. 10, pomagała też w przygotowaniu demonstracji FA, IP, ZSP, lokatorów i innych grup o godz. 12.00.
Do dziś, to jest 6 czerwca, żadne sprostowanie nie zostało odczytane w TVP Kraków. Kiedy zatelefonowałem do redakcji telewizji usłyszałem, że „treść i zasadność ewentualnego sprostowania na antenie TVP zależy od spełnienia wymogów prawa prasowego”.

Wszystko wskazuje, że była to świadoma manipulacja, a niestety Kronika Krakowska ma dobrą oglądalność. Widz telewizyjny może być przekonany, że lokatorzy to rasiści, zaś anarchiści chętnie przyjmują pod swoje skrzydła i rasistów.

W związku z postawą TVP Kraków trzeba będzie zorganizować protest, ogłoszenie bojkotu dziennikarzy tego ośrodka nie wystarczy.

Rafał Górski, OZZ Inicjatywa Pracownicza, Federacja Anarchistyczna Kraków

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.