EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.

Kraków: Komu wolno wspominać 1 sierpnia

Nad zgromadzonymi na Rynku Głównym w Krakowie uczestnikami oficjalnych obchodów 65 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powiewały dziś nie tylko biało-czerwone ale i czarno-czerwone flagi.Te ostatnie przynieśli członkowie Federacji Anarchistycznej i OZZ Inicjatywy Pracowniczej.

Celem było uczczenie pamięci anarchistów i syndykalistów walczących w powstaniu. Rozdano kilkaset egzemplarzy pisma "Syndykalista" będącego reprintem z 1944 roku oraz tekst "Powstańcy spod czarno-czerwonych sztandarów". W rozdawaniu "Syndykalisty" próbowali przeszkadzać niektórzy działacze prawicy wyrywając ludziom egzemplarze pisma. Po pewnym czasie interweniowała również policja. Policjanci zażądali zwinięcia czarno-czerwonych flag i udania się z nimi do radiowozu. W obronie anarchistów stanęli jednak inni działacze prawicy. Oto fragment dialogu z oficerem policji:
Policjant: Urząd Miasta Krakowa żąda zwinięcia tych flag.
Anarchista: Nic z tego, to święto nie jest własnością urzędu.
Policjant: Starsze osoby skarżą się, że zakłócacie uroczystości stojąc z tymi flagami.
Anarchista: To niech pan pokaże, którym kombatantom przeszkadzamy, wtedy odejdziemy.
Policjant: Zwiń pan tę szmatę!
Prawicowiec nr 1: Pan obraża flagę oddziału powstańczego! Czy pan wie, co robi?
Prawicowiec nr 2: To nie oni, lecz pan panie policjancie zakłóca te uroczystości.
Po tej rozmowie policjanci odstąpili od interwencji. Po godzinie 17 uroczystości dobiegły końca.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.