EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Warszawa: Protest przeciwko eksmisji skłotu OdNowa

Warszawa: Protest przeciwko eksmisji skłotu OdNowa

11 grudnia członkowie Warszawskiej Komisji Środowiskowej IP wzięli udział w demonstracji solidarnościowej z bezprawnie eksmitowanymi mieszkańcami skłotu OdNowa. O godz. 17:00 pod bramą budynku zebrało się ok. 100 osób. Domagano się natychmiastowego „przywrócenia posiadania” kamienicy jej dotychczasowym lokatorom – osobom bezdomnym, eksmitowanym z poprzednich mieszkań.

 Po mniej więcej godzinie na jednym z balkonów pojawiło się kilka osób, którym udało się przedostać do wnętrza kamienicy. W tym czasie pod budynkiem nadal trwał protest.  Skandowano m.in.  „Policja broni bogatych przed biednymi”, „Miasto to nie firma” i „Mieszkanie prawem, nie towarem”.   Od początku protestu na miejscu obecna była policja. Funkcjonariusze zablokowali główne wejście do budynku, jednocześnie próbując zepchnąć protestujących z bezpośredniego sąsiedztwa drugich drzwi wejściowych. Policjanci zachowywali się arogancko, agresywnie i prowokacyjnie. Przy pierwszej nadarzającej się okazji zaatakowali uczestników demonstracji przy użyciu pałek i gazu łzawiącego. Kilka osób próbujących się bronić zostało zatrzymanych. Jednej z nich postawiono potem zarzut naruszenia nietykalności funkcjonariusza. Po wielogodzinnych negocjacjach osoby przebywające w kamienicy zgodziły się dobrowolnie opuścić budynek.

Skłot OdNowa powstał w sierpniu tego roku, kiedy niszczejąca i zadłużona kamienica, będąca własnością hiszpańskiej firmy Restaura została przejęta przez grupę osób znajdujących się w trudnej sytuacji mieszkaniowej wspomaganą przez warszawskich skłotersów.  W ciągu trwających kilka miesięcy prac remontowych budynek został przystosowany do zamieszkania. Kiedy w czwartek o 6:00 rano goryle z ochrony w asyście policji wtargnęli do kamienicy, jej dotychczasowi mieszkańcy usłyszeli, że mają 2 minuty na zabranie swoich rzeczy. 

Jest to kolejny przykład sojuszu władz lokalnych i kapitału, które wspólnie stosują przemoc wobec ludzi pozbawionych mieszkań. Walcząc o dach nad głową, walczymy o odzyskanie naszego życia spod kontroli prywatnych firm i banków. Mimo stosowanych represji stawiamy opór w miejscu pracy i na ulicach miast! 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.