EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Międzynarodowy dzień solidarności z pracownikami OBI

OBI26 lutego został w tym roku ogłoszony dniem akcji solidarnościowych z pracownikami marketów OBI. Inicjatorami akcji były: Związek Syndykalistów Polski i Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter Union (polska i niemiecka sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników). Na apel odpowiedziały także Komiocja Środowiskowa Południe Inicjatywy Pracowniczej  oraz Federacja Anarchistyczna sekcje Częstochowa, Kraków i Śląsk. W tym dniu na Śląsku i w Małopolsce IP i FA zorganizowały szereg akcji pod marketami OBI. 

 

W Krakowie pikiety odbyły się pod dwoma marketami sieci OBI. Pierwsza z pikiet miała miejsce pod sklepem przy ul. Wielickiej. Towarzyszyła jej akcja informacyjna Komisji Zakładowej WZZ Sierpień ’80 z OBI. Bezskutecznie próbowała interweniować ochrona. Jej interwencja ograniczyła się ostatecznie do robienia zdjęć. Druga z pikiet odbyła się pod marketem przy ul. Bora-Komorowskiego. Tam jeden z pracowników marketu wyszedł do pikietujących z informacją, iż jest zadowolony ze swoich zarobków. Na pytanie na jakim stanowisku pracuje przyznał iż jest z dyrekcji...

W Dąbrowie Górniczej wezwano policję. Mimo, że na miejscu pojawiły się dwa radiowozy, „stróże prawa” nie mogli nic zrobić poza spisaniem pikietujących. Odbyło się to ku rozczarowaniu kierownika, który wcześniej próbował przerwać akcje, strasząc interwencją funkcjonariuszy policji.

Sprawnie akcje przebiegły także w Częstochowie i Katowicach. Podczas pikiet na Śląsku i Małopolsce klienci marketu, a szczególnie jego pracownicy mimo widocznych obaw reagowali pozytywnie. W sumie podczas 5 akcji na Śląsku i Małopolsce rozdano ponad półtora tysiąca ulotek. W najbliższych dniach planowane są kolejne akcje na Śląsku. Dnia 28 Lutego pikieta odbyła się również w Bytomiu

Wrażono poparcie dla żądań pracowników OBI, którzy domagają się:

podwyżki w wysokości 500 zł, zaprzestania dyskryminacji płacowej kobiet, zaprzestania praktyk antyzwiązkowych i mobbingu wobec pracowników, zaprzestania zastępowania pracy stałej pracą tymczasową, wprowadzenia dodatków za pracę w niedziele, modernizacji starych i niebezpiecznych urządzeń w sklepach, poprawy warunków BHP, wprowadzenia wolnych dni od pracy 24 i 31 grudnia, zaprzestania zastraszania zamianą żywych pracowników na elektroniczne automaty!

ZSP i FAU przeprowadziły pikiety solidarnościowe w obronie pracowników OBI w swoich krajach – w Polsce: Warszawa, Wrocław, w Niemczech: Aachen, Berlin, Bonn, Freiburg, Halle, Hamburg, Hilden, Opladen, Rüsselsheim, Solingen. Wiecej informacji na temat działań w obronie pracowników OBI na stronach: www.fau.org, www.zsp.net.pl

KŚ Inicjatywa Pracownicza Południe

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.