EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Warszawa: Spotkanie związków zawodowych

W dniu 28 października w Warszawie spotkali się przedstawiciele związków zawodowych: WZZ „Sierpień 80”, KNSZZ „Solidarność 80”, Związek Rybaków Polskich, Komitet Protestacyjny Rybaków, ZZ Pracowników Ratownictwa Medycznego i OZZ Inicjatywa Pracownicza.  Omówiono bieżącą sytuację w kraju nakreślając potrzebę podjęcia natychmiastowych działań w związku z planowanymi, niekorzystnymi zmianami ustawowymi.

Przede wszystkim chodzi o ustawę o emeryturach pomostowych, do których prawo ma stracić od kilkuset do nawet 1,2 mln. pracowników.  Jest to dopiero wstęp do możliwych kolejnych zmian i przesunięcia wieku emerytalnego dla np. kobiet z 60 do 65 lat. Już teraz ZUSy inaczej zaczęły interpretować obowiązujące ustawy i nie zaliczają do czasu pracy okresu, w którym pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim (L-4). Chcące przejść na emerytury osoby (sądząc, że osiągnęły wiek emerytalny), dowiadują się, że brakuje im jeszcze kilku miesięcy lub nawet lat pracy.

Związki zawodowe wyraziły swój sprzeciw wobec komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia. Część zebranych przedstawicieli postulowała, aby poprzeć koncepcję referendum w tej sprawie.

Omówiono także szereg problemów związanych z polityką unijną zwłaszcza wobec stoczni, rybołówstwa, a ostatnio także w związku z koncepcją narzucenia Polsce ograniczeń  w zakresie emisji CO2.

Postanowiono wydać wspólny Apel do związków zawodowych i świata pracy, wzywający do podjęcia jak najszybciej działań, celem obrony interesów pracowniczych.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.