EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

4 listopada: protesty i blokady dróg

W dniu 4 listopada zostaną przeprowadzone wspólne akcje protestacyjne Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", Związku Rybaków Polskich, Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rybaków, KNSZZ "Solidarność 80", Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz innych środowisk pracowniczych: stoczniowców, górników, pracowników ochrony zdrowia.

Organizowane z inicjatywy Związku Rybaków Polskich blokady dróg, wspierane przez członków innych związków zawodowych, przeprowadzone zostaną w dniu 4 listopada w następujących miejscach:

- droga krajowa nr. 6 (2 km od Gościcina w kierunku Słupska) w miejscowości Kębłowo
- droga krajowa nr. 6 (10 km od Koszalina w kierunku Szczecina) w miejscowości Biesiekierz
- droga krajowa nr. 6 (12 km od Słupska w kierunku Gdyni) w miejscowości Redzikowo

Rozpoczęcie blokad w godzinach 11.00 – 12.00.

Blokady będą wyrazem protestu wobec niszczenia polskiego rybołówstwa. Blokady będą również protestem przeciwko:

- niszczeniu polskich stoczni i przemysłu stoczniowego,
- odebraniu 800 tysiącom pracowników prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury,
- zamiarom komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia, obowiązkowi odrabiania chorobowego przez osoby nabywające uprawnienia emerytalne.

Wspólne akcje protestacyjne są elementem przyjętego przez stworzony z inicjatywy wymienionych związków zawodowych Komitet Protestacyjny. Jednocześnie wzywamy wszystkie związki zawodowe do podjęcia wspólnej walki o zagrożone miejsca pracy, prawa i interesy pracownicze. W tym celu związki zawodowe powinny:

1. Zrezygnować z udziału w pracach Komisji Trójstronnej wykazując, że dialog społeczny w Polsce jest fikcją.

2. Rozpocząć przygotowania do strajku powszechnego.

3. Powołać wspólny Ogólnopolski Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, który zajmie się koordynacją akcji protestacyjnych.

W Polsce, kolejny już rząd realizuje skrajnie liberalne reformy. Nie liczy się przy tym z kosztami społecznymi. Źle wynagradzani pracownicy, łamanie podstawowych ich praw, brak dbałości o miejsca pracy i standard stosunków pracy, prywatyzacja usług publicznych, w tym tak podstawowych, jak ochrona zdrowia, zagrożenie bytu przyszłych emerytów, to perspektywy, przed jakimi staje świat pracy. Takiej polityce musimy się przeciwstawić. Razem.

Blokady prowadzone w dniu 4 listopada to początek akcji protestacyjnych. Jeśli nie przyniosą one efektu podejmowane będą kolejne działania.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.