EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ogólnopolski zjazd Inicjatywy Pracowniczej

W dniu 17 maja 2008 roku w Poznaniu odbył się ogólnopolski zjazd Inicjatywy Pracowniczej, w którym wzięło udział kilkudziesięciu delegatów z Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Kostrzyna n/Odrą, Łodzi, Poznania, Warszawy i Zielonej Góry.

W pierwszej kolejności omówiono kwestie związane z ofensywą pracodawców przeciwko związkom zawodowym. Domagają się oni m.in. ograniczenia prawa do strajku, "wyrzucenia" związków zawodowych poza zakłady pracy, limitowania liczby organizacji związkowych, ograniczenia uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy, wykreślenia tzw. "urlopów na żądanie" z kodeksu pracy. W takich okolicznościach delegaci jednogłośnie postanowili poprzeć planowaną w dniu 20 czerwca demonstrację związkową w Warszawie i zaapelować do wszystkich członków o czynny udział zarówno w przygotowaniach, jak też w samej demonstracji.

 

 

Zjazd ratyfikował podpisana przez przedstawiciela Komisji Krajowej związku Porozumienie zawarte między IP i Lewicową Alternatywą. Jednocześnie podtrzymano wolę zawarcia podobnej umowy ze Związkiem Syndykalistów Polskich, oraz zadecydowano, że IP włączy się w obronę jednego ze zwolnionych za działalność związkową aktywistów ZSP (sprawa Lionbridge). Zdecydowaną większością głosów postanowiono jednocześnie, że Inicjatywa Pracownicza będzie w dalszym ciągu działać w ramach KPiORP.

Omówiono także działania IP w ramach utworzonego szerszego europejskiego ruchu anarcho-syndykalistycznego i podtrzymano chęć współpracy z dotychczasowymi partnerami (CGT - Hiszpania, CNT - Francja, ESE - Grecja, SAC - Szwecja, IWW - Wielka Brytania, USI - Włochy). Podkreślono jednocześnie, że Inicjatywa Pracownicza będzie także współpracować z organizacjami skupionymi w AIT-IWA (jak np. FAU), uznając, że historyczne podziały wewnątrz ruchu tracą znaczenie.

Zjazd podjął także szereg decyzji dotyczących jego spraw wewnętrznych - organizacyjnych i finansowych. Następny zjazd odbędzie się w drugiej połowie marca 2009 roku i będzie miał charakter sprawozdawczo-wyborczy.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.