EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ukazał się pierwszy numer biuletynu Sprawa Lokatorska

Z przyjemnością oddajemy do Waszych rąk pierwszy numer biuletynu informacyjnego „Sprawa Lokatorska”, poświęconego w całości tematyce praw lokatorów. Biuletyn będzie wydawany raz na dwa/trzy miesiące przez dwie organizacje zaangażowane w akcje w obronie prawa do dachu nad głową Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza oraz Lewicową Alternatywę.

Naszym celem jest stworzenie medium, które zapewni polskim środowiskom lokatorskim wymianę informacji o organizowanych akcjach, protestach i innych inicjatywach a także dostarczy podstawowych informacji z zakresu prawa mieszkaniowego. Poprzez „Sprawę lokatorską” mamy nadzieje doprowadzić do zbliżenia środowisk lokatorskich działających w Warszawie, Krakowie, Mińsku Mazowieckim, Poznaniu i innych miastach.

Głównym tematem pierwszego numeru jest podsumowanie akcji lokatorskich z ubiegłego roku – blokad eksmisji w lecie, demonstracji z okazji Międzynarodowego Dnia Lokatora, która odbyła się w Warszawie oraz protestów zorganizowanych przez krakowskie Forum Organizacji Lokatorskich.

Sytuacji krakowskich lokatorów poświęciliśmy szczególnie dużo miejsca w tym numerze – publikujemy bowiem ogólny raport o sytuacji mieszkaniowej w tym mieście i rodzącym się ruchu społecznym, jak i konkretne postulaty skierowane przez tamtejsze środowisko do Prezydenta i Rady Miasta. Dodatkowo, zamieszczamy także relację z „Okrągłego Stołu Lokatorskiego” – spotkania przedstawicieli Forum z Radnymi Krakowa.

Trzecim tematem, którym postanowiliśmy się zająć w pierwszym numerze naszego pisma są eksmisje. Na podstawie dwóch przykładów z Warszawy przybliżamy kilka podstawowych reguł, jakich należy się trzymać aby zablokować próby usuwania lokatorów z mieszkań. Osobom, które  są zagrożone eksmisją proponujemy także lekturę krótkiego poradnika prawnego omawiającego różnice pomiędzy lokalem socjalnym, zamiennym a pomieszczeniem tymczasowym.

Wreszcie, na koniec proponujemy komentarz o lokalnej polityce miejskiej na przykładzie Poznania oraz zaproszenie na konferencję lokatorską, która odbędzie się w dniach 28-29 marca w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Sprawę Lokatorską można pobrać stąd >>>

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.