EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ukazał się drugi numer "Sprawy Lokatorskiej"

Z przyjemnością oddajemy do państwa rąk drugi numer biuletynu “Sprawa Lokatorska”. Tym razem wydajemy go w momencie, kiedy demonstracje i pikiety na tematy mieszkaniowe odbywają się regularnie, kilka razy w miesiącu równolegle w kilku miastach (Warszawa, Kraków, Poznań). Dlatego też, ten numer zawiera mniej informacji prawnych, a więcej relacji z akcji i wydarzeń organizowanych przez organizacje lokatorskie.

Zaczynamy od przeglądu najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w miesiącach marzec – maj. Działo się sporo, ponieważ w Warszawie w tym czasie zorganizowano w sumie 9 demonstracji, w Poznaniu odbył się jeden z większych protestów w obronie squatu Rozbrat, a w Krakowie, lokatorzy zorganizowali władzom miasta “orkiestrę na puste garnki”. Od omówienia tych wydarzeń zaczynamy ten numer “Sprawy lokatorskiej”. Poza protestami, w Warszawie odbyła się także dwudniowa konferencja “Kwestia mieszkaniowa i ruchy lokatorskie w dobie globalizacji”, z której publikujemy obszerną relację.

Aby nie ograniczać zawartości tego numeru tylko do relacji z protestów, publikujemy także dwa komentarze nt. tragedii w Kamieniu Pomorskim, gdzie w wyniku fatalnego stanu technicznego w budynku złożonym z lokali socjalnych żywcem spłonęło 21 osób. Tragedia w Kamieniu Pomorskim jest tym straszliwsza, że doszło do niej w wyniku obowiązujących regulacji prawnych, które pozwalają na eksmitowanie ludzi do lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych znajdujących się w fatalnym stanie technicznym i urągającym wszelkim standardom lokali mieszkalnych.

Proponujemy także lekturę artykułu Andrzeja Smosarskiego “Samorząd przeciwko obywatelom”, omawiającego jeden z najbardziej jaskrawych przykładów działań władz samorządowych wymierzone przeciwko lokatorom: występowanie przez miasto na procesach o eksmisję w roli tzw. “interwenta ubocznego” i wnioskowanie o eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego (których to lokali władze wielu miast nie chcą budować).

Wreszcie, na koniec proponujemy trzy teksty, które są spojrzeniem na problemy polskich miast z innej perspektywy: “Czym jest gentryfikacja i jak może ona zniszczyć twoje życie”, “Gentryfikacja na warszawskiej Pradze” oraz “A gdyby transport był bezpłatny?”. Pierwszy artykuł porusza kwestię komercjalizacji przestrzeni miejskiej, która wiąże się z podwyżkami czynszów. Drugi (Rafała Rudnickiego z Warszawy) jest bardziej szczegółowym omówieniem mechanizmów gentryfikacji na konkretnym przykładzie warszawskiej dzielnicy Praga. Wreszcie, trzeci tekst – pióra Rafała Górskiego z Krakowa – porusza problematykę rosnących kosztów życia, które stają się dotkliwe nie tylko w sferze mieszkaniowej, ale także i w przypadku innych usług publicznych (transportu, edukacji, ochrony zdrowia).

Życzymy miłej lektury!
Redakcja

W wersji elektronicznej biuletyn "Sprawa Lokatorska" można pobrać z naszej strony.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.