EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Amnestia dla kopaczy z biedaszybów

11 listopada działacze i działaczki związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Biedaszyby, przeprowadzili akcję solidarnościową w kilku miastach. Domagano się amnestii dla kopaczy z wałbrzyskich i noworudzkich biedaszybów.

 

W Lublinie udało nam się przedrzeć przez oddzieloną i pilnowaną strefę, w której stali przedstawiciele rządzących partii i inne delegacje. W trakcie przemówienie marszałka sejmu B. Komorowskiego został rozwinięty transparent z napisem „Amnestia dla górników i kopaczy z biedaszybów w Wałbrzychu”. Akcji towarzyszyło zainteresowanie mediów. Rozdano kilkaset ulotek przedstawicielom władz i zgromadzonym mieszkańcom. Straż miejska i policja nie interweniowały.

W Poznaniu podczas oficjalnych uroczystości na Starym Rynku rozpostarto czarny transparent z hasłem; „Amnestia dla wałbrzyskich biedaszybów”. Protest cieszył się dużym zainteresowaniem zgromadzonych. Rozdano 500 ulotek. Policja nie interweniowała. Akcje wspierała lokalna Federacja Anarchistyczna.

W Szczecinie akcja w sprawie górników z Wałbrzyskich biedaszybów przebiegła również spokojnie. Na przeciwko oficjalnych obchodów święta niepodległości rozwinięto transparent z hasłem „Wałbrzych. Biedaszyby. Powstrzymać represje”. Rozdano kilkadziesiąt ulotek. Rozmawiano z zainteresowanymi protestem przechodniami.

W Krakowie najpierw aktywistów można było spotkać w okolicy Bramy Floriańskiej, gdzie rozdawali oni ulotki informujące o sytuacji represjonowanych górników. Następnie ustawili się na trasie pochodu, w okolicach kościoła św. Wojciecha i rozwinęli transparent z napisem "Amnestia dla biedaszybników". Osoby, które nie trzymały transparentu, włączyły się w pochód, rozdając ulotki jego uczestnikom, którzy wykazali większe od spodziewanego zainteresowanie. Cała akcja została przeprowadzona pokojowo, żadna ze służb nie interweniowała.

W Gdańsku podobnego typu akcję solidarnościową przeprowadzono podczas oficjalnych obchodów pod pomnikiem J. Piłsudskiego. Wcześniej w okolicach pomnikach pojawiło się na murze hasło: „Amnestia dla biedaszybników”. Protestujący zostali wylegitymowani. Zrewidowano także ich rzeczy osobiste. W Bielsku-Białej policja zatrzymała rozdających ulotki. Nie udała się przeprowadzić akcji z transparentem.

Do podobnych akcji doszło także w Rzeszowie, Częstochowie i Opolu. W Opolu aktywiści Fabryki rozwiesili między zebranymi transparent z napisem "Amnestia dla górników z wałbrzyskich biedaszybów". Rozdano ok. 150 ulotek. Transparent został ustawiony naprzeciw przedstawicieli lokalnej władzy. Nikogo nie zatrzymano.

Przypomnijmy, że IP żąda natychmiastowej amnestii dla górników z biedaszybów w rejonie Wałbrzycha i Nowej Rudy, którzy traktowani są jak złodzieje i paserzy, bo wydobywają węgiel na własną rękę. Spór dotyczy węgla z dawno zamkniętych kopalni. Dla wałbrzyskich górników praca w biedaszybach stanowiła i stanowi jedyne źródło utrzymania, nie przynosząc żadnej szkody społeczeństwu. Biedaszyby zaczęto kopać w drugiej połowie lat 90, a najwięcej pojawiło się ich w latach 2001-2006. Z nielegalnych wyrobisk żyło od 2 do ponad 3 tysięcy osób. Odpowiedzią władz lokalnych i państwowych były i są naloty straży miejskiej oraz policji, a także nękanie procesami sądowymi. Co najmniej 900 kopaczy skazanych zostało na kary więzienia z  uwzględnieniem zawieszenia na 2 lata lub kary grzywny

Pomimo represji w biedaszybach w samym Wałbrzychu pracuje obecnie około 600 osób, a w skali dwóch powiatów tj. wałbrzyskiego i kłodzkiego - 2500 osób.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.