EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Gdańsk: Przeciwko podwyżce czynszów

wrzeszcz_2W minionym tygodniu działacze IP oraz FA Trójmiasto zorganizowali kolejne trzy spotkania w ramach działań Grupy Inicjatywnej NIC O NAS BEZ NAS. Spotkania obyły się: 28.04 (Gdańsk Brzeźno), 29.04 (Gdańsk Wrzeszcz), 30.04 (Gdańsk Orunia). Celem spotkań jest przedstawienie mieszkańcom gdańskich lokali komunalnych informacji o planowanych przez miasto podwyżkach czynszów.

Podwyżki mają wejść od przyszłego roku i spowodują wzrost czynszów średnio o 100-150%. Ponadto aktywiści prezentują sposoby wywarcia nacisku na władze, aby uchwalone w listopadzie zeszłego roku podwyżki nie weszły w życie.

Główne media nie informują o rzeczywistych konsekwencjach planów miasta i powtarzają jedynie slogany włodarzy, którzy jak zdarta płyta twierdzą, że regulacje cenowe będą korzystniejsze dla mieszkańców, a dla najbiedniejszych będą ulgi. Nie mówią, że ewentualne ulgi będą przyznawane raz na 4 lata (zob. par. 15 stosowenej uchwały). Poza tym progi, które uprawniają do uzyskania obniżki dochodowej to 600-700 zł na członka gospodarstwa domowego, z tej przyczyny obejmą jedynie niewielką grupę lokatorów. Ulgi nie obejmują też osób, które mają jakiekolwiek zadłużenie oraz przekraczają przysługującą powierznię mieszkalną nawet o 1 cm kw. Tak drastyczne podwyżki spowodują, że zwiększy się dług mieszkańców "komunałek", którzy staną przed dylematem jeść czy płacić rachunki.

Dodatkowym problemem jest to, że do 2013 roku miasto zamierza mniejszyć o połowę zasoby mieszkaniowe z obecnych 24 tysięcy lokali do zaledwie 12 tysięcy. W ten sposób chce pozbyć się kłopotu w postaci lokatorów, którzy coraz gośniej domagają się, aby po 30, 40 lub 50 latach, miasto przeprowadziło w lokalu jakikolwiek remont, ponieważ 90% zasobów mieszkań komunalnych w Gdańsku zbudowano przed 1945 rokiem, a zaledwie
1/3 z nich jest w odpowiednim stanie technicznym.Działacze przestrzegają też przed tym, że taka polityka czynszowa doporowadzi to tego, iż lokatorzy, których nie stać na zapłatę
wygórowanego czynszu lub wykup mieszkania, będą najprawdopodobniej "sprzedani" wraz z mieszkaniem.

W każdym ze spotkań uczestniczyła inna grupa osób (20-70 osób), w związku z tym, na każdym spotkaniu, panowała inna, mniej lub bardziej radykalna atmosfera. Oczywiście w mieście atmosfera zagęszcze się coraz bardziej, ponieważ współodpowiedzialny za zadłużenie miasta presydent Paweł Adamowicz, otrzymał w zeszłym tygodniu medal św Wojciecha, którego był pomysłodawcą. W odpowiedzi na to, mieszkańcy Gdańska, uświetnili kwietniową sesję Rady Miasta (29.04), wręczeniem mu medalu św. Judy Tadeusza (patrona od spraw beznadziejnych), za doprowadzenie miasta do tak beznadziejnej sytuacji, z której wyjście może pomóc znaleźć jedynie pomoc świętych. Na tejże sesji, partyjni koledzy, przyznali prezydentowi absolutorium.

FA/IP

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.