EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Miasteczko Śl.: Protesty pracownicze w Hucie Cynku

23 stycznia od godz. 6 rano odbyła się demonstracja pod bramą Huty Cynku w Miasteczku Śl. Uczestniczyło kilkaset osób, które czekały na prezesa, ale się nie pojawił. Protest ma być kontynuowany także w następne dni. Oprócz hutników mają pojawić się rodziny oraz mieszkańcy Miasteczka Śląskiego, dla których dalsze istnienie zakładu, to być albo nie być.

Ogólnie rzecz biorąc, Hutę Cynku dotknął światowy kryzys (zakład ten jest dość mocno zależny od przemysłu motoryzacyjnego). Poprzedni rok Huta zamknęła stratą 43 mln. zł (niskie ceny cynku na giełdzie, wysokie ceny surowców: rudy, koksu, gazu i energii). Od 1 stycznia pojawił się nowy prezes. Od razu zabrał się za cięcia socjalne i wypowiedział zakładowy układ zbiorowy.

Huta, aby prosperować, musi ciągle zaciągać kredyty (tak było zawsze), tym razem, w dobie światowego kryzysu finansowego, a także z uwagi na znaczne ryzyko, wszystkie banki wycofały się z umów i zapowiedziały całkowite wstrzymanie kredytowania huty. Sytuacja stała się katastrofalna. Jedyną szansą była pomoc finansowa od Towarzystwa Finansowego „Silesia”. Towarzystwo to zajmuje się głównie pomocą finansową dla zakładów, chcąc jednak „coś w zamian”. Otóż zapowiedzieli zastrzyk gotówkowy dla huty w wysokości 50 mln zł, ale zażądano właśnie wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w trybie natychmiastowym (za porozumieniem stron), zwolnienia grupowe (natychmiast 300 osób, docelowo około 500) wypowiedzenie warunków płacy i pracy - zachowanie wynagrodzeń wynikających tylko z kodeksu pracy; likwidacja wszelkich przywilejów. To oznacza zmniejszenie wynagrodzenia o 40 %. Na to oczywiście nie może być zgody.

Huta ma wsad, a także koks, potrzebny do produkcji na 3 dni - ze względów technologicznych wygaszenie pieców hutniczych oznaczałoby całkowitą fizyczną likwidacje zakładu.

W Hucie działa Inicjatywa Pracownicza, której przedstawiciele włączyli się aktynie w protest. wspierając m.in.  Związek Zawodowy Pracowników Huty Cynku.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.