EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Poznań: Porozumienia w Cegielskim nielegalne

Dziś część związków zawodowych działających przy HCP S.A. podpisała porozumienia w sprawie nowych zasad wynagradzania i premiowania pracowników Cegielskiego, co w praktyce oznacza zgodę na obniżenie wynagrodzeń. Porozumień nie sygnowały Inicjatywa Pracownicza i Związek Zawodowy Inżynierów i Techników. Pró ba wprowadzenia ich w życie będzie niezgodna z prawem.

Według Inicjatywy Pracowniczej proponowane zapisy porozumień w tej sprawie były niejasne, sprzeczne wewnętrznie i niezgodne z obecnie obowiązującymi regelacjami zwłaszcza Zakładowy Układem Zbiorowym Pracy (ZUZP). Związek nasz wniósł do dyrekcji o:

- Przedstawienie dokumentów, które nie będą miały braków formalnych i będą zgodne z istniejącymi przepisami Kodeksu pracy i ZUZP.
- Przedstawienie projektów porozumień do zaopiniowania przez Inspekcję Pracy, zwłaszcza pod kątem ich zgodności z ZUZP.
- W związku z powołaniem się w jednym z porozumień na konieczność restrukturyzacji, wnieśliśmy o przedstawienie planu restrukturyzacji (którego wg naszej wiedzy nie ma) wraz z określeniem, na ile proponowane zmiany wpłyną na plan restrukturyzacji i plan finansowy firmy.

Na żaden z tych wniosków  nie otrzymaliśmy konstruktywnej odpowiedzi. Ostatecznie należy stwierdzić, iż podpisane dziś porozumienia, które zamierza wprowadzić w życie prezes firmy Jarosław Lazurko, są niezgodne z obowiązującym prawem.

Przypomnijmy, że już latem 2009 r. próbowano przeforsować niezgodne z prawem porozumienia w sprawie zapłaty za godziny postojowe. Po interwencji naszego związku w Państwowej Inspekcji Pracy, dyrekcja musiał wypłacić postojowe zgodnie z ZUZP i Kodeksem pracy.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.