EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Poznań: W Cegielskim mówią "nie" ugodowym związkom i zarządowi

W poniedziałek 20 lipca, po zakończeniu pierwszej zmiany, odbył się wiec pracowników H. Cegielski – Poznań, zorganizowany przez Inicjatywę Pracowniczą. Bezpośrednią przyczyną zwołania wiecu było porozumienia, jakie zawarły ugodowe związki zawodowe działające w zakładzie, z prezesem Jarosławem Lazurko. Porozumienie przewiduje min. wysłanie części załogi na "postojowe" za 65% wynagrodzenia. 

Podczas wiecu przemawiał Marcel Szary z Inicjatywy Pracowniczej. Poinformował on, że jeżeli porozumienie wejdzie w życie sprawa zostanie zgłoszona Państwowej Inspekcji Pracy, gdyż jest ono całkowicie nielegalne, Kodeks pracy nie przewiduje bowiem możliwości zrzeczenia się przez pracownika części wynagrodzenia. Porozumienie łamie również układ zbiorowy obowiązujący w firmie, mówiący że za postojowe należy się 100% wynagrodzenia. Nad załogą wisi cały czas widmo zwolnień, panuje przekonanie że postojowe jest wstępem do wręczania indywidualnych wypowiedzeń, tak aby załoga nie mogła zorganizować akcji protestacyjnych.

Podczas wiecu robotnicy pytali: "Dlaczego, skoro jest tak źle, zarząd firmy zarabia kilkadziesiąt tysięcy złotych?", "Za co prezes bierze takie pieniądze?". Szary stwierdził, że skoro jednym przygotowanym na kolanie dokumentem, można pozbawić załogi niemal połowy wynagrodzenia, to tak samo można zrównać wszystkim pensje, tak by prezes zarabiał tyle samo co suwnicowa. Dodał również, że nie może być zgody na to, aby kosztami kryzysu obciążać załogę, która pracuje tak samo jak wcześniej.

Marcel Szary przemawiał z prowizorycznej metalowej platformy, co było aluzją do planów dyrekcji, aby zlikwidować tzw. "płytę" na terenie zakładu, która jest tradycyjnym miejscem spotkań i wieców załogi. Na koniec wiecu zapowiedziano, że kolejna demonstracja odbędzie się pod siedzibą związków zawodowych, jeżeli nie wycofają się one z anty-pracowniczego porozumienia.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.