EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Poznań: Demonstracja związkowa w obronie miejsc pracy

Blisko cztery tysiące związkowców na wezwanie Solidarności manifestowało dziś w Poznaniu w obronie miejsc pracy. Pretekstem do protestu były masowe zwolnienia w zakładach Cegielskiego. W proteście uczestniczyli działacze Inicjatywy Pracowniczej i ruchu anarchistycznego.

Protestujący zebrali się na trenie zakładów HCP,  po czym ruszyli w kierunku Urzędu Wojewódzkiego. Blok Inicjatywy Pracowniczej i Sierpnia’80, do którego dołączyli działacze m.in. ruchu anarchistycznego, skandował: „Rząd na bruk, bruk na rząd”, „Raz, dwa, trzy, cztery, dość już zwolnień do cholery”, „Robotnik zwolniony, dyrektor powieszony”, „Kapitalizm nie działa! Zakłady w ręce pracowników!” itp.

Pod urzędem liderzy Solidarności, przy płonących oponach, deklarowali podjęcie radykalnej walki w obronie miejsc pracy i „podpalenie Urzędu”. W tym czasie grupa gdańskich stoczniowców z Solidarności napierała na broniących Urząd Wojewódzkich policjantów. Kiedy do stoczniowców dołączyli działacze z IP i anarchiści doszło do starć z policją, które zakończyły się wycofaniem stoczniowców na wezwanie ich liderów.

Po rozwiązaniu demonstracji konna policja otoczyła grupę anarchistów i działaczy IP w tym Marcela Szarego, przewodniczącego Komisji Międzyzakładowe Inicjatywy Pracowniczej w zakładach Cegielskiego. Spisano kilka osób. W tym czasie jeden z aktywistów IP przerwał szefowi Solidarności Januszowi Śniadkowi wywiad dla TVP Info i w dramatycznych słowach powiedział: "Tam zatrzymali i spisują członków naszego związku, a ludzie z Solidarności nic z tym nie robią, gdzie jest wasza solidarność!!?" Zdarzenie to emitowane było na żywo na antenie TVP. Nikogo z demonstrantów nie zatrzymano.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.