EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Protesty pracownicze w całej Europie

BrukselaSetki tysięcy ludzi pracy w całej Europie, w ramach międzynarodowego dnia walki z antyspołeczną polityką rządów 29 września, wzięły udział w strajkach i demonstracjach przeciwko cięciom budżetowym. Związki zawodowe obawiają się, że programy oszczędnościowe realizowane przez rządy będą miały fatalne skutki dla miejsc pracy i warunków bytowych. 

 W Hiszpanii według związków zawodowych strajkowało 10 milionów ludzi. Dane podawane przez rząd są jednak znacznie niższe. Loty z i do kraju zostały poważnie zakłócone, podobnie jak kursy pociągów i autobusów. W wielu miastach odbyły się demonstracje m.in. z udziałem działaczy z CNT i CGT.

 

W Brukseli, w demonstracji wzięło udział ponad 100 tysięcy ludzi. Protestujący przeszli ulicami w stronę budynków Unii Europejskiej w jaskrawo czerwonych, zielonych i niebieskich ubraniach związków zawodowych, solidaryzując się z pierwszym ogólnokrajowym strajkiem w Hiszpanii od ośmiu lat. W demonstracji brali udział pracownicy z całej Europy, w tym z Polski. 

W Wielkiej Brytanii, pomimo decyzji kierownictwa TUC o powstrzymaniu się od udziału w międzynarodowym dniu protestów przeciwko cięciom, na ulice wyszło w różnych miastach łącznie kilkanaście tysięcy związkowców.

Strajki lub protesty miały także miejsce w Polsce, Grecji, Portugalii, Irlandii, Słowenii i na Litwie. W Dublinie działacz związkowy wjechał betoniarką w wejście do irlandzkiego parlamentu, protestując w ten sposób przeciwko kosztowanemu ratowaniu banków z pieniędzy podatników, szczególnie kontrowersyjnemu planowi kolejnego dofinansowania dla Anglo Irish Bank. Na gruszce betoniarki widniał napis "Toksyczny Bank Anglo".

Na podstawie: www.lewica.pl

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.