EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Hiszpania: „29S” w stronę strajku generalnego

srtajk_hiszpaniaW Hiszpanii szereg bojowych związków zawodowych i organizacji związanych z ruchami społecznymi planuje 29 września 2011 r. przeprowadzić liczne działania mobilizacyjne, które miałyby doprowadzić do strajku generalnego. Wzywają one pracowników, posiadających pracę jak i bezrobotnych, studentów, wszystkich dotkniętych cięciami socjalnymi, ruchy społeczne, uczestników okupacji placów 15 maja i zgromadzeń sąsiedzkich, do podjęcia działań prowadzących do strajku generalnego.

Szereg grup i organizacji, w tym anarchosyndykalistyczne Confederación General del Trabajo (CGT), Confederación Nacional del Trabajo (CNT), Solidaridad Obrera (SO) i Coordinadora Sindical de Clase (CSC), oraz uczestnicy zgromadzeń biorących udział w okupacjach 15 maja (z ruchu „15M”, tzw. „oburzonych”), po licznych spotkaniach, zdecydowało się wspólnie odpowiedzieć na bezprecedensowy atak na ludzi pracy w Hiszpanii. Planowane działania mają być sprzeciwem wobec rządowej polityki cięć socjalnych.

We wspólnym oświadczeniu organizacje stwierdzają, że w obliczu braku odpowiedzi na atak na świat pracy ze strony dużych, zinstytucjonalizowanych związków zawodowych (UGT czy CCOO), niezbędna jest solidarność i koordynacja, by wspólnie wyjść na ulicę i dokonać radykalnych zmiany prowadzenia debat o gospodarce, polityce i społeczeństwie. Wszystkie związki zawodowe przystępujące do działań wyraziły całkowite odrzucenie polityki, która poprzez kolejne reformy prawa pracy, cięcia w systemie emerytalnym, reformy zbiorowych umów pracy i ogólne cięcia socjalne, mają na celu obarczenie pracowników i najsłabszych segmentów społeczeństwa kosztami kapitalistycznego kryzysu.

Hasłem przewodnim dnia mobilizacji, 29 września, ma być slogan „Basta! Walka jest na ulicach – w stronę strajku generalnego”, a data ta nie będzie oznaczać końca oporu, bowiem planowane są już kolejne dni mobilizacyjne i demonstracje w październiku i listopadzie 2011 r. Strona internetowa mobilizacji „29S”

Planowane są demonstracje, akcje bezpośrednie, wiece, wydarzenia artystyczne itp. m.in. w: Madrycie, Barcelonie, Leganés, Merida, Walencji, Castellón, Alicante, Murcji, Valladolid, Ávila, Salamanca, Santander, Teruel, Logroño, Vigo, A Coruña, Córdobie, Motril, Lleida, Pamplonie.

Inicjatywa Pracownicza, wraz z resztą anarchosyndykalistycznych związków zawodowych wchodzących w skład Czarno-Czerwonej Koordynacji, wyraża poparcie dla działań prowadzących w stronę strajku generalnego oraz uznanie z powodu współpracy wszystkich hiszpańskich radykalnych organizacji związkowych.

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.