EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Kiszona Kapusta dla pracowników w Irlandii

Polska Grupa irlandzkiego Niezależnego Związku Robotników (Independent Workers Union – IWU), z którą Inicjatywa Pracownicza ściśle współpracuje, wydała w styczniu 2007 roku pierwszy numer własnego biuletynu pt. „Kiszona Kapusta”. W artykule „Pracownicy agencyjni łączcie się!”, dokonano analizy sytuacji polskich (czy generalnie emigracyjnych) pracowników agencyjnych w Irlandii. Polska Grupa IWU, do której przystępuje coraz więcej osób, wezwała do walki o stabilne zatrudnienie.

Należy – czytamy w Biuletynie – „rozpocząć szeroko zakrojoną kampanię, której głównym dążeniem będzie doprowadzenie do powszechnego zaakceptowania zasady, że pracodawca zatrudniał będzie bezpośrednio u siebie pracownika agencyjnego w momencie, gdy ten przepracuje w jego zakładzie pracy trzy miesiące. Tyle czasu wystarczy, by wypróbować pracownika. Tyle czasu to dość, aby zanegować tymczasowość danego miejsca pracy i uznać je za stale lub choćby możliwe do jasnego określenia terminu kontraktu. Aby cel kampanii zrealizować należy przedstawić go załogom poszczególnych fabryk, hurtowni i innych miejsc pracy, gdzie podnajmowani są tymczasowi robotnicy agencyjni, przekonać ich do słuszności tego celu, zorganizować i zmotywować do podjęcia działań. Należy pomóc pracownikom pisać listy do pracodawców z żądaniem przyjęcia zasady trzech miesięcy, nauczyć ich jak zorganizować strajk, jak nagłośnić problem w mediach, jak zdobyć sojuszników pośród pracowników kontraktowych w zakładzie pracy. Trzeba stworzyć ruch na rzecz poprawy sytuacji robotników agencyjnych, który będzie na tyle silny, by wywalczyć tę poprawę.

Jestem przekonany, że jeden precedens, jedna udana akcja w konkretnym miejscu pracy, skutecznie zmotywuje innych pracowników do podjęcia walki. Kto nie walczy, ten nie zwycięża!”

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.