EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Nowe telewizory, stary wyzysk – o Chung Hong za granicą

oslo_chunghong.resized1 września na targach IFA w Berlinie, gdzie wystawiała się również firma LG, działacze FAU (Freie Arbeiterinnen Union) zorganizowali pikietę solidarnościową z pracownikami Chung Hong. Przypomniano o strajku u podwykonawcy LG pod Wrocławiem oraz mówiono o wyzysku w innych fabrykach przemysłu elektronicznego.

IFA (Internationale Funkausstellung) to prestiżowa wystawa organizowana od dziesięcioleci na terenie Targów Berlińskich i jednocześnie największe na świecie targi elektroniki. 1 września przy północnym wejściu dwudziestu działaczy FAU rozwinęło transparenty, wznosiło hasła i informowało wchodzących na teren targów o walce polskich pracowników Chung Hong o wyższe płace i poprawę warunków pracy, o strajku i zwolnieniach strajkujących pracowników. Jednym z haseł było „Nowe telewizory, coraz gorsze warunki pracy”. Wspominano też o wyzysku w fabrykach Foxconn w Chinach (podwykonawcy Apple).

 

Na miejscu obecny był przedstawiciel LG, który obserwował pikietę. Przygotowane przez FAU ulotki (zobacz PDF) będą również rozdawane na terenie targów w najbliższych dniach. O proteście informował również dziennik TAZ, w artykule „Nowa technologia, stary wyzysk”, podając niemieckie konto, poprzez które można wesprzeć pracowników (Kontoinhaber: Allgemeines Syndikat Berlin; Kontonummer: 3703001711 Bankleitzahl: 16050000 (Mittelbrandenburgische Sparkasse); Verwendungszweck: "Chung Hong Solidarity Strike Fund").

Zobacz relację na stronie FAU

Nie było to pierwsze działanie FAU w sprawie Chung-Hong. 31 sierpnia w Berlinie na zaproszenie berlińskiej komisji związku oraz Arbeitskreises Sozialer Bewegungen (stowarzyszenia badającego ruchy społeczne) pod hasłem „Nie jesteśmy maszynami” odbyło się spotkanie z pięcioma osobami biorącymi udział w strajku w fabryce Chung Hong Electronics pod Wrocławiem.

Pięć osób zatrudnionych wcześniej przez Chung Hong Electronics jako pracownicy produkcji przez ponad 3 godziny opowiadało m.in. o pogarszających się warunkach pracy w fabryce na przestrzeni ostatnich 5 lat (m.in. obcięciu dodatków, zamrożeniu Funduszu Socjalnego), intensyfikacji pracy (fragmenty linii montażowych, które przed laty obsługiwały pięć osób, dziś obsługiwane są przed jedną) oraz o bardzo niskich zarobkach. Sytuacja ta skłoniła ich do podjęcia zorganizowanego oporu, zawiązania komisji zakładowej Inicjatywy Pracowniczej oraz podjęcia negocjacji z pracodawcą. Szczegółowo przedstawili przebieg sporu zbiorowego i strajku, oraz represji ze strony pracodawcy, z którymi zmagają się obecnie. W trzygodzinnym spotkaniu uczestniczyło 30 osób.

Dyskutowano nad przyszłością Specjalnych Stref Ekonomicznych w Europie (obecnie promuje się je w Grecji w reakcji na kryzys gospodarczy), co wiązałoby się z ogólnym obniżeniem kosztów siły roboczej. Zastanawiano się, jakie są możliwe formy walki z wyzyskiem, nowe formy organizowania się oraz analizowano strukturalne ograniczenia dla protestów pracowniczych (jak podział załogi na pracowników stałych i tymczasowych, łańcuchy podwykonawców, które prowadzą do rozbicia pracowników na wiele pomniejszych fabryk, a przez to ich izolacji).

FAU Berlin organizuje też zbiórkę pieniędzy poprzez niemieckie konto. Wpłaty z zagranicy napływały również od CGT z Hiszpanii, od IWW (w tym od działaczy z Niemiec, Paryża oraz polskich członków IWW z Londynu) oraz szeregu osób indywidualnych m.in. z Niemiec, Grecji, Izraela.

Konflikt Chung Hong przebił się również do zagranicznych mediów. W lipcu ukazał się artykuł w gazecie Guardian pt. „Zwolnienia ujawniają brutalną rzeczywistość polskich umów śmieciowych”, a w niemieckim magazynie Jungewelt pt „Problemy w raju dla kapitału”.

Poza organizacją solidarnościowych pikiet, wsparciem finansowym oraz nagłaśnianiem walki pracowników w mediach do Inicjatywy Pracowniczej napływały inne wyrazy solidarności. Przykładowo, na jednym z wiaduktów w Oslo w Norwegii zawisł transparent (patrz niżej), wskazujący na odpowiedzialność LG w zaistniałym konflikcie.

OZZ Inicjatywa Pracownicza dziękuje za wszelkie wsparcie finansowe i każdy gest solidarności z pracownikami Chung Hong, którzy walczą o godniejsze życie w polskiej Specjalnej Strefie Wyzysku.

oslo_chunghonga

oslo_chh2a 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.