EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Strajk górników w Maroko

Od września br. 850 marokańskich górników z firmy OCP (państwowa firma wydobywająca fosforan) strajkuje z powody zwolnień. Wszyscy strajkujący dostali wypowiedzenia umów o prace, po tym jak odmówili zgody na nowe warunki pracy zaproponowane przez kierownictwo.

Nowe warunki umowy zakładały m.in.: zamianę umów o pracę na czas nieokreślony na umowy na czas określony na okres tygodnia; obniżkę pensji o połowę. Solidarność ze strajkującymi wyraziły marokańskie organizacje społeczne takie jak: ANDCM (Krajowe Stowarzyszenie "Dyplomowanych Bezrobotnych") AMDH (Marokańskie Stowarzyszenie Praw Człowieka) i związek zawodowy UMT (Marokańska Unia Pracy).

Na strajkujących spadły także represje ze strony rządu: demonstracje i spotkania są regularnie atakowane przez policję, a przywódcy związków z firmy zostali uwięzieni. Zdaniem organizacji zaangażowanych w kampanię solidarnościową, wobec zatrzymanych są stosowane tortury, a sytuacja w Maroku zaczyna przypominać „ołowiane” lata 80. kiedy to regularnie dochodziło do eskalacji rządowych represji wobec protestujących.

W Europie, akcje solidarnościowe prowadzi francuska CNT i organizacja skupione w RedBlack Coordination, do których należy także Inicjatywa Pracownicza. Domagamy się
- przywrócenia do pracy 850 zwolnionych;
- respektowania praw związkowych w firmie OCP i jej filiach;
- Uwolnienia zatrzymanych związkowców.

Informacja o proteście na stronie sekretariatu CNT ds. międzynarodowych:
http://www.cnt-f.org/international/spip.php?article388

Akcja informacyjna CNT Nimes:
http://www.midilibre.com/articles/2009/11/08/NIMES-Le-soutien-de-la-CNT-a-850-Marocains-licencies-989366.php5

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.