EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Zwolnienia dla tysięcy. Wysokie nagrody dla wybranych

Ośmiuset pracowników spółki PKP Cargo na Podkarpaciu jeszcze w tym roku ma stracić pracę. W skali kraju zwolnienia te objąć mają siedem tysięcy osób! Powodem ma być zła sytuacja ekonomiczna spółki. Tymczasem - jak wynika z poufnego dokumentu do którego udało się dotrzeć dziennikarzom jednej z rzeszowskich gazet - część zatrudnionych w spółce otrzymała w lutym premie w łącznej wysokości ponad miliona złotych! Nagrodzono w ten sposób jedynie 400 osób z ponad 30 - tysięcznej załogi Cargo.

Żurnalistom rzeszowskiego dziennika Super Nowości udało się dotrzeć do poufnej listy osób, którym warszawski zarząd PKP Cargo przyznał wysokie nagrody. Premie, warte w sumie ponad jeden milion złotych otrzymało zaledwie 400 na 30 tys. (!!!) pracowników tej kolejarskiej spółki. - Dyrektor biura PKP Cargo - jak wynika z posiadanej przez nas listy - dostał 19 tysięcy złotych nagrody. 16,9 tys. otrzymała osoba zatrudniona na stanowisku starszego specjalisty. Niemal 15 tys. dostał kierowca. To mniej więcej tyle, ile rocznie zarabia zwykły pracownik PKP Cargo, zagrożony obecnie zwolnieniem - piszą Super Nowości. O całą sprawę dziennikarze z Rzeszowa zapytali rzecznika PKP Cargo, Ryszarda Wnukowskiego. Ten najpierw zaprzeczył jakoby taka lista istniała, potem jednak zadzwonił do redakcji i poinformował, że wspomniane premie były zarezerwowane w budżecie spółki i przeznaczone są dla najlepszych pracowników. - Według jednej z wersji, która do nas dotarła może to być wynagrodzenie za...udział w przygotowaniu programu restrukturyzacji firmy, zakładającego zwolnienia pracowników - kończy rzeszowski dziennik, zapowiadając kolejne publikacje na ten temat.

Z 42 dotychczas funkcjonujących w kraju zakładów pozostać ma jedynie 16.  Nieoficjalnie kolejarze mówią, że w dużym stopniu bardzo zła sytuacja Cargo wynika z preferowania przez linie kolejowe prywatnych przewoźników. W skali kraju na 37 tys. pracowników odejdzie ok. 6 tysięcy. - Zwolnienia są nieuniknione i będą poważne - informuje prezes PKP Cargo, Wojciech Balczun, zastrzegając iż ostateczną liczbę poznamy po zakończeniu trwających obecnie negocjacji ze związkami zawodowymi.

Tylko na Podkarpaciu pracę w PKP Cargo stracić ma 800 z 2200 zatrudnionych. Jako przykład może posłużyć restrukturyzacja kolejarskiej spółki w Dębicy. Pod koniec stycznia zarząd PKP Cargo podjął decyzję o przeniesieniu dębickich lokomotyw do innych zakładów spółki. Czterdzieści lokomotyw z Dębicy miało trafić do Tarnowa, dwie do Nowego Sącza, ewentualnie Krakowa. Na początku lutego do Dębicy przyjechał Witold Bawor, członek zarządu Cargo, który poinformował o wstrzymaniu tej decyzji. - Nie wiemy na jak długo. Jeśli dotychczasowe plany zarządu będą kontynuowane, to dębicka lokomotywownia zniknie z mapy - uważa Ryszard Dudek, przewodniczący Podkarpackiego Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych. Ta jedna z najstarszych i najlepszych lokomotywowni zatrudnia dziś prawie 240 pracowników. W razie jej likwidacji, przynajmniej część pracowników miałaby znaleźć zatrudnienie w Tarnowie. Ci, tego jednak nie chcą. - Przecież lokomotywownia w Tarnowie, w porównaniu do naszej to obraz nędzy rozpaczy i skansen! gdzie tu logika? - mówią kolejarze.  

Nieoficjalnie mówi się, że za planami wyprowadzenia z Podkarpacia infrastruktury Cargo stoi były szef kolejarskiej "Solidarności", a dziś senator Prawa i Sprawiedliwości z Nowego Sącza, Stanisław Kogut. Miałoby to ochronić tamtejszą infrastrukturę spółki.

Pracownicy spółki mówią wprost, że jednym z powodów złej sytuacji firmy jest preferowanie przez spółkę PKP PLK prywatnych przewoźników. - Nie ma uczciwej konkurencji. Kiedy tą samą trasą jedzie nasz pociąg i skład prywatnego przewoźnika, to ten pierwszy odstawiany jest na bocznicę i to niezależnie od tego, jaki towar przewozi.  Prywatne składy towarowe mają np. prawo do wjazdu na bocznicę Huty Stalowa Wola. Nasze już nie - mówią. - Taka sytuacja to nie żadna nowość. Trwa już od kilku lat. Zdarza się, że kiedy jedzie "prywaciarz" na bocznicy czekać muszą nie tylko składy towarowe, ale nawet pociągi osobowe - dodaje jedna z kolejarek. (rk)

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.