Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Stanowisko Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w sprawie Piotra Szumlewicza

Piotr Szumlewicz przemawia na demonstracji solidarnościowej z Moniką Żelazik (Warszawa, czerwiec 2018) Piotr Szumlewicz przemawia na demonstracji solidarnościowej z Moniką Żelazik (Warszawa, czerwiec 2018)

My, członkinie i członkowie Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, wyrażamy nasze poparcie dla wieloletniej działalności Piotra Szumlewicza w strukturach OPZZ. Bardzo cenimy jego pracę która wykonał na rzecz ruchu związkowego w Polsce oraz postawę wsparcia dla walk podejmowanych przez pracownice i pracowników w Polsce. Najlepszym przykładem tej postawy było jego ostatnie zaangażowanie we wspierany przez Inicjatywę Pracowniczą strajk pracownic i pracowników Polskich Linii Lotniczych LOT jesienią 2018 roku. Piotr obecny był na miejscu protestu pod siedzibą przewoźnika, aktywnie również reprezentował zbuntowaną załogę w mediach i w ramach autorskiej publicystyki. Swoją demaskatorską działalnością ściągnął niezadowolenie wielu decydentów ze świata polityki i biznesu (a przypomnijmy, że w przypadku państwowego przewoźnika powiązania te mogą sięgać na prawdę wysoko). Osoba o takim zaangażowaniu zasługuje na szczególną ochronę związków zawodowych.

Tymczasem w styczniu bieżącego roku, opinia publiczna dowiedziała się, że Piotrowi Szumlewiczowi z przyczyn proceduralnych wygasło członkostwo w OPZZ. Pozbywanie się Szumlewicza w sytuacji konfliktu z zarządem PLL LOT jest działaniem nie tylko na szkodę jego samego, ale również zrzeszonych w OPZZ Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych.

Apelujemy do naszych koleżanek i kolegów z OPZZ o jak najszybsze rozpatrzenie sprawy Piotra i umożliwienie mu dalszej pracy i aktywności związkowej. Ruch związkowy jest silny solidarnością ludzi go tworzących, dlatego nie pozwólmy by został osłabiony w tak niepotrzebny sposób.

Komisja Krajowa OZZ IP

 

Powrót na górę