Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Solidarnie z załogami sklepów New Look we Francji

11 lutego 2017 r. odbyły się dwie akcje solidarnościowe z zrzeszonymi we francuskim związku zawodowym Solidaires (Solidarni) pracownicami i pracownikami sklepów z odzieżą New Look. Firma we Francji utrudnia działalność związkową oraz odmawia wysłuchania postulatów pracowników i pracownic domagających się poprawy warunków pracy. W styczniu bieżącego roku dyscyplinarne zwolnienie z pracy otrzymał oficjalny przedstawiciel związku, Moussa Koita. Powodem było rzekome „uporczywe nękanie” działu kadr, czyli konsekwentne nagłaśnianie głosu niezadowolonej załogi. 

 

Tydzień 6-12 lutego b.r. został ogłoszony tygodniem międzynarodowej mobilizacji przeciwko antypracowniczej działalności New Looka. Odpowiadając na wezwanie, Inicjatywa Pracownicza zorganizowała pikietę przed sklepem w Warszawie i akcję solidarnościową w Poznaniu. 

W Warszawie pod sklepem New Look w galerii handlowej Złote Tarasy rozwinięto transparent „Dość represji za działalność związkową!”, pracownicom i klientom sklepu oraz przechodniom (których w sobotnie popołudnie nie brakowało) rozdano ulotki informujące o sytuacji we francuskim oddziale firmy oraz zachęcające pracownice i pracowników w Polsce do organizowania się w związki zawodowe.  

W Poznaniu akcja miała charakter happeningowy: elegancko ubranych kilkunastu członków i członkiń IP stawiło się w sklepie New Look w centrum handlowym Posnania. Odgrywali wysłanników zarządu firmy z Paryża, którzy przyjechali po to, by zamknąć sklep, gdyż doszły do Paryża wieści o działaniach związkowych w Polsce – a przecież w New Look nie akceptuje się związków zawodowych! Rozłożono kartki z napisami „Zamknięte z powodu działalności związkowej” oraz rozdano ulotki. Niestety nie było kierownictwa sklepu, którego goście z Francji chcieli zwolnić za akceptowanie związków. Wkrótce powstanie film z happeningu.

Mamy nadzieję, że te i podobne działania – nawet jeśli mają charakter symboliczny – przeprowadzone w krajach, gdzie swoje sklepy ma New Look, sprawią, że kierownictwo firmy nie będzie się czuło bezkarnie, a pracownicy i pracownice osamotnienie w walce o swoje prawa i godność. Gdy zajdzie taka potrzeba, pojawimy się pod sklepami jeszcze raz. Jak zwykle w takich sytuacjach, powtarzamy i głośno krzyczymy: międzynarodowa solidarność naszą bronią!

 

Film

Powrót na górę