Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Najpierw ludzie, potem zyski - dość oszczędzania na BHP w branży budowlanej

W czwartek 12 września pod budynkiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja prasowa Warszawskiej Międzyzakładowej Komisji Budowlanej poświęcona kwestiom BHP w branży budowlanej. Podczas konferencji zaprezentowano działania, jakie w zakresie BHP podejmą w najbliższym czasie komisje budowlane OZZ IP (poza komisją warszawską, także Małopolska Komisja Operatorów Żurawi Wieżowych).

Punktem wyjścia konferencji było zdarzenie, do którego doszło w ubiegły czwartek, 6 września na warszawskiej Woli. Straż pożarna musiała przeprowadzić wtedy akcję ratunkową na 140-o metrowym dźwigu, na którym zasłabł operator. Ewakuacja trwała ponad dwie godziny, ponieważ mężczyznę trzeba było przetransportować z maszyny na dach budynku – żuraw nie był bowiem wyposażony w windę. Zdaniem straży pożarnej rocznie dochodzi do kilkudziesięciu podobnych interwencji – szczególnie latem, podczas fali upałów, gdy zdarzają się zasłabnięcia. Ich głównymi przyczynami pozostają: brak odpowiedniego wyposażenia (klimatyzacja, windy) i długi czas pracy (często ponad 8 godzin dziennie).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi BHP, operatorzy żurawi nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin dziennie, a temperatura w kabinie nie może przekraczać 28°C ani spaść poniżej 18°C. Każdy żuraw powinien być także wyposażony w termometr, wiatromierz oraz – od 15 listopada br. w windę lub inne urządzenie ułatwiające wejście na maszynę (w przypadku żurawi wyższych niż 80 metrów). W praktyce na wielu budowach zasady te są nagminnie łamane: operatorom zdarza się pracować po 10 lub 12 godzin w temperaturach dochodzących do 40°C; nie wszędzie normą jest sprawna klimatyzacja; brakuje także wind i innych urządzeń pomagających wejść na wysokie żurawie – co bezpośrednio wpływa na wydłużenie czasu akcji ratowniczych.

Przedstawiciele komisji ogłosili apel do firm z branży budowlanej, wzywający do szybszego montażu wind i podestów na żurawiach wyższych niż 80 metrów, a także omówili wnioski, jakie zostały skierowane do Urzędu Dozoru Technicznego i Państwowej Inspekcji Pracy - do UDT zwrócono się z prośbą o dokładną weryfikację czy wszystkie żurawie są wyposażone w urządzenia, których wymaga Rozporządzenie ws. warunków BHP przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących; natomiast do Głównego Inspektora Pracy wystosowano apel o uwzględnienie branży budowlanej w planowanych działaniach kontrolnych i prośbę o przedstawienie informacji o wynikach tych kontroli.

Podczas konferencji zapowiedziano także plan opracowania raportu o warunkach pracy w branży budowlanej, który zostanie przygotowany na podstawie analizy danych instytucji państwowych, informacji od głównych firm z branży budowlanej oraz działań kontrolnych, jakie w najbliższym czasie podejmą komisje IP działające w branży budowlanej.

Film

Konferencja prasowa: Najpierw ludzie, potem zyski - dość oszczędzania na BHP w branży budowlanej
Powrót na górę