EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Działania Inicjatywy Pracowniczej podczas epidemii koronawirusa

Działania Inicjatywy Pracowniczej podczas epidemii koronawirusa

Komisja Krajowa Inicjatywy Pracowniczej 13 marca br. wydała komunikat podsumowujący działania związku podczas epidemii koronawirusa. Sytuacja związana z kolejnymi przypadkami zakażenia wirusem COVID-19 powoduje liczne problemy dotykające pracowników i pracownice zakładów, w których działają komisje związku oraz stanowi wyzwanie dla związków zawodowych.

 

Komisja Krajowa zarekomendowała "zamknięcie dużych zakładów pracy (o ile ich działalność nie jest w tym okresie konieczna) lub pracę zdalną, a w ostateczności - tam, gdzie nie jest to możliwe - wprowadzenie dyżurów, umożliwiających ograniczenie kontaktów z innymi osobami.". Władze związku przypominają także, że w większości zakładów pracy nie ma możliwości zastosowania pracy zdalnej, wprowadzonej tzw. specustawą. Stąd postulaty zamknięcia dużych magazynów i fabryk, takich jak magazyny Amazona, fabryka Volkswagena w Poznaniu oraz magazynów firmy Avon w Garwolinie - zostały one zgłoszone przez komisje Inicjatywy Pracowniczej działające w tych zakładach pracy.

 

Komisja Krajowa wskazuje także na związek obecnej sytuacji z problemami, które ruch związkowy artykuował od lat: "Pandemia obnażyła słabość zabezpieczenia osób pracujących. Wskazywane przez nas od lat patologie, takie jak niskie płace, zatrudnienie na umowy śmieciowe, outsourcing i zapaść usług publicznych dają o sobie znać, skazując nas na dodatkowe ryzyka. Oczekujemy od władz publicznych sprawiedliwego rozłożenia kosztów społecznych epidemii. Wzywamy do wsparcia pracownic i pracowników, którzy zmuszeni są podejmować ryzyko zakażenia się czy to ze względu na przymus ze strony pracodawców, na charakter pracy (np. ochrona zdrowia), czy przymus ekonomiczny. Część z nas jest także zagrożona znaczną utratą dochodów. Nie zgadzamy się, by pomoc trafiła wyłącznie do przedsiębiorców."

Komunikat podsumowuje także inne działania związku, takie jak:

  • wystąpienia do pracodawców o dodatkowe środki ochrony osobistej i higieniczne;
  • wystąpienia dotyczące organizacji pracy podczas epidemii (zwłaszcza w odniesieniu do personelu technicznego i obsługi na uczelniach wyższych);
  • wystąpienia dotyczące zasad wypłacania wynagrodzeń za okres przestoju (przede wszystkim w instytucjach kultury, gdzie działają komisje Inicjatywy Pracowniczej).

Powstały także dwa poradniki prawne omawiające najważniejsze przepisy prawa pracy odnoszące się do obecnej sytuacji oraz komentarz prawny na temat zastosowania przepisów o przestoju (art. 81 Kodeksu pracy) i zasad obliczania wynagrodzenia za okres przestoju.

Dodatkowe materiały:

Komunikat Komisji Krajowej z 13 marca 2020 r. - [LINK]

Poradnik prawny "Koronawirus - pamiętaj o swoich prawach pracowniczych" - [LINK]

Komentarz prawny "Przestój i wynagrodzenie za czas przestoju" - [LINK]

Poradnik prawny "Przestój i urlopy podczas epidemii koronawirusa w pytaniach i odpowiedziach" - [LINK]

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.