EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Razem przeciwko nacjonalizmowi!

Razem przeciwko nacjonalizmowi!

Oświadczenie Warszawskiej Komisji Środowiskowej OZZ Inicjatywa Pracownicza

Zbliża się 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Od kilku lat tego dnia ulicami Warszawy przechodzi, organizowany przez środowiska nacjonalistyczne, Marsz Niepodległości. Organizatorzy promują to wydarzenie jako „manifestację polskiego patriotyzmu”, a także wyraz buntu przeciwko coraz gorszej sytuacji, w której z roku na rok znajdują się polscy pracownicy i pracownice. Dzięki takiemu wizerunkowi Marsz Niepodległości przyciąga coraz więcej zwykłych ludzi, niekoniecznie będących sympatykami Ruchu Narodowego. Ten fałszywy obraz zdecydowanie kłóci się jednak z treściami, które są propagowane przez organizatorów w ramach kampanii Ruchu Narodowego, a także na samych marszach – m.in. nacjonalizmem, homofobią, seksizmem. Wzrost nastrojów szowinistycznych w Polsce w ostatnich latach pokazuje, że treści te trafiają na podatny grunt.

Program nacjonalistyczny trafia do słusznie wzburzonych aktualną sytuacją ekonomiczną ludzi, jednakże nie zawiera żadnych konkretnych rozwiązań najważniejszych problemów społecznych. Zamiast postulatów socjalnych, których realizacja zapewniłaby polskim pracownikom stabilne warunki bytowe, głównym hasłem środowisk narodowych jest walka z „wszechobecną komuną” ponad ćwierć wieku po transformacji ustrojowej. Owo „obalenie komuny” ma przyjąć formę wymiany ludzi na odpowiednich stanowiskach. W kwestii zmian systemowych postulaty są dość mgliste, niemniej najczęściej usłyszeć można o kolejnych obniżkach podatków oraz liberalizacji gospodarki. Jest to więc ta sama polityka, którą znamy od lat z poczynań głównych partii, a której efekty widzimy codziennie w postaci niedofinansowania usług publicznych i kolejnych cięć świadczeń socjalnych.

W narracji liderów Ruchu Narodowego, za działaniami „wroga wewnętrznego” (w postaci „lewaków”, „pedałów” itp.) ma stać „wróg zewnętrzny”, którego celem jest odebranie suwerenności państwu polskiemu. Wrogom tym należy się przeciwstawić poprzez urzeczywistnienie idei „Wielkiej Polski”, która jest typowo imperialistyczna i zakłada ekspansję kulturową oraz terytorialną kosztem słabszych narodów. Również przez ten pryzmat postrzegani są inni sąsiedzi którzy poprzez kolonizację i dyplomację rzekomo chcą zniszczyć kulturę i naród polski. Z tego powodu nacjonalistyczny gniew często przejawia się poprzez ataki na imigrantów i mniejszości religijne.

Postawy promowane przez Ruch Narodowy są nam kompletnie obce. Uważamy, że źródłem problemów społecznych nie jest „walka narodów”, ale nierówności społeczne i konflikt pomiędzy klasami. Wyzysk nie posiada narodowości - w systemie kapitalistycznym mniej lub bardziej wyzyskiwane są pracownice i pracownicy najemni we wszystkich krajach. Powiązania rynkowe pomiędzy krajami doprowadziły do tego, że walka z wyzyskiem i nierównościami może przyjąć jedynie charakter międzynarodowy. Uważamy, że podmiotem każdej relacji społecznej powinien być człowiek. Nacjonalizm tę podmiotowość człowiekowi odbiera, uznając ludzi za zasób i podporządkowując ich interesowi mitycznego narodu.

Z wyżej wymienionych powodów Warszawskia Komisja Środowiskowa OZZ Inicjatywa Pracownicza weźmie udział w marszu 8-go listopada, którego hasłem przewodnim jest „Razem Przeciwko Nacjonalizmowi”. Chcemy zamanifestować nasz sprzeciw przeciwko propagowaniu idei nacjonalistycznych, które poprzez kierowanie gniewu społecznego na mniejszości etniczne, seksualne, wyznaniowe podsuwają fałszywe rozwiązania istniejących problemów społecznych. Zapraszamy wszystkich sympatyków i sympatyczki na pójście razem z nami. Do zobaczenia!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.