EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Wielkopolska i elastyczny kodeks pracy

Elastyczny kodeks pracy, którego zwolennikami są różnych maści politycy, ekonomiści, a ostatnio również media, wybronić ma nas od pogłębiającego się bezrobocia, które obecnie sięgnęło już 18%. Przyjrzyjmy się liberalnym propozycjom zmian w kodeksie pracy i zastanówmy się o co tak naprawdę chodzi: o nowe miejsca pracy, o dobro społeczeństwa, czy o jeszcze większy wyzysk i władzę.

Rozszerzenie okresu stosowania umów o pracę na czas określony - pomoże pracodawcy w zwiększeniu rotacji (wymianie) pracowników, a ostatecznie pozwoli obniżyć koszt siły roboczej.

Obniżenie stawek za nadgodziny oraz zwiększenie limitu godzin nadliczbowych. Oznacza to zwiększenie godzin i ilości pracy bez zwiększenia wynagrodzenia. Zasada ośmiogodzinnego dnia pracy - w dalszym ciągu ważna szczególnie dla pracowników fizycznych i najemnych - zostanie zagrożona.

Dłuższe okresy rozliczeniowe za pracę - pracownik może otrzymać wynagrodzenie w późniejszym terminie, na raty, pozostając bez środków do życia przez długie tygodnie.

Uzależnienie wysokości odpraw dla zwalnianych z pracy osób od stażu u danego pracodawcy. Przepracowane lata w innym miejscu pracy będą bez znaczenia.

Rozszerzenie zastosowania tzw. nienormowanego czy płynnego czasu pracy, co oznacza wiekszą (np. całodobową) dyspozycyjność pracownika, bez względu na jego - przykładowo - życie rodzinne.

Możliwość zawieszenia niektórych przepisów w obliczu groźby bankructwa przedsiębiorstwa. W tym przypadku symulowanie ciągłych strat i niewypłacalności pozwoli pracodawcy na nieograniczoną swobodę eksploatacji pracowników i zwiększenie ich kosztem swoich zysków.

Jest jeszcze kilka innych pomysłów m.in. obniżenie płacy minimalnej.

Bezrobocie dotyczy wielu regionów kraju, w tym także Wielkopolski, ale zmiana kodeksu pracy nie doprowadzi do powstania nowych miejsc pracy. W Wielkopolsce jest 250 tys. bezrobotnych, z czego tylko 22% pobiera zasiłek. Coraz więcej jest ich także w Poznaniu. Poznańskie zakłady zwalniają swych pracowników, m.in. HCP, Polmos czy GlaxoSmithKline, a wpływ na ich decyzje ma przede wszystkim pogoń za coraz większymi zyskami. Wraz z tym ciągle łamie się poszczególne zapisy kodeksu pracy i naraża pracowników na niebezpieczeństwa. W samej Wielkopolsce, w ubiegłym roku, miało miejsce 9 tys. wypadków przy pracy, z czego 46 to wypadki śmiertelne. Odbyło się 8 tys. inspekcji w zakładach pracy, w 3 tys. przypadków wstrzymano pracę, stwierdzono 12 tys. naruszeń kodeksu pracy (źródło: Państwowa Inspekcja Pracy).

Mówią nam: "zaciśnijcie pasa", "pracujcie lepiej i wydajniej" - te same slogany od kilkudziesięciu lat, bez względu na system. Pracy wcale nie przybywa, a biznesowe grupy nacisku żyjące z harówki innych ludzi, domagają się obniżenia, i tak niskiego już, minimalnego wynagrodzenia (760 złotych brutto) oraz zmiany kodeksu pracy, na taki, by móc jeszcze więcej z nas wycisnąć.

Przystąp do naszej Inicjatywy Pracowniczej. Inicjatywa Pracownicza działa w kilku miastach Polski i na dzień dzisiejszy, podstawową formą jej działania jest:
- organizowanie grup wsparcia przez pracowników, bezrobotnych, uczniów szkół zawodowych;
- wymiana doświadczeń w sprawach dotyczących praw pracowniczych;
- organizowanie szkoleń nt. prowadzenia protestów społ. i kontaktów z mediami;
- organizujemy Kasy Pomocy Wzajemnej w zakładach pracy i społecznościach lokalnych;
- wspieramy protesty akcjami solidarnościowymi oraz nagłaśniamy przypadki nieuczciwości i łamania praw pracowniczych;
- działalność wydawnicza propagująca oddolny ruch społeczny (gazety, broszury). Wydawane jest również pismo Inicjatywy otwarte na współpracę.

PRZECIWKO WYZYSKOWI!
W OBRONIE PRACOWNIKÓW!
ZA SAMOORGANIZACJĄ SPOŁECZEŃSTWA!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.