EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Rok po strajku w Chung Hong

Rok po strajku w Chung Hong

5 lipca w specjalnej strefie ekonomicznej LG pod Wrocławiem odbyła się całodniowa pikieta zorganizowana z okazji rocznicy strajku w Chung Hong. Pikieta miała na celu raz jeszcze przypomnieć pracownicom i pracownikom o pierwszym na strefie strajku, zorganizowanym przez komisję IP. W obawie przed pracowniczą solidarnością i rozprzestrzenianiem się oporu na strefie obie fabryki – Chung Hong i jego zleceniodawca LG Electronics – odwołały w ten dzień produkcję. Największa fabryka na strefie – czyli LG zatrudniająca kilka tysięcy osób – stanęła, a jej pracownicy mieli wolne.

Demonstracja wywarła widocznie znaczącą presję na zarządach obu korporacji, skoro skłonni byli narazić się na takie straty produkcyjne. Przypomnijmy, że zarząd Chung Hong wystosował pismo do 6 osób z komisji zakładowej IP o pokrycie 90 tys. zł strat produkcyjnych za 9 dni (roboczych) strajku. Prosta kalkulacja wskazuje, że dzień przestoju spowodowany naszą demonstracją kosztował ich aż 10 tys. zł, i zapewne – zgodnie z obliczeniami prawników JP Weber – znacznie więcej dla tak dużej fabryki jak LG. Dodatkowo na demonstrację wezwano około 10 radiowozów policji, jak się dowiedzieliśmy – z całego regionu.

Pikieta rozpoczęła się zatem pod pustymi bramami Chung Hong, w oknach fabryki było widać jedynie zarząd, który jednak nie miał zamiaru zejść do uczestniczek i uczestników. Następnie manifestacja ruszyła wzdłuż ul. Seulskiej do ul. Koreańskiej, na zmianę wykrzykując hasła „Strefy, strefy, strefy wyzysku”, „Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść”, „Chung Hong wyzyskuje LG zyskuje”. Przypominano historię strajku: dramatycznych warunków, w jakich przebywali strajkujących (bez wody, dostępu do toalet oraz cienia w 30-stopniowym upale) i lokautu (dyscyplinarnego zwolnienia) 24 członkiń i członków komisji IP; a także wspomniano o podwyżkach i premiach, jakie dostała reszta pracowników po strajku (ok. 350 zł brutto miesięcznie). Jeden ze zwolnionych pracowników opowiadał, w jaki sposób na strefie zmontowany jest wyzysk (niskie pałce, wielogodzinne dojazdy, brak stabilizacji i wieczne dostosowywanie się do norm produkcyjnych), oraz jak anty-pracowniczo zagospodarowana jest tam przestrzeń, w której pracownicy są dowożeni za kraty fabryki  tak, aby nie było z nimi żadnego kontaktu z zewnątrz.

Demonstracja dotarła pod bramy LG (również puste z powodu braku produkcji), gdzie zorganizowano piknik. Nielicznym wychodzącym w eskorcie ochroniarzy robotnicom i robotnikom wręczano ulotki i nawoływano do organizowania się. Sytuacja przypominała okupację bram fabryki – żaden z pojazdów podjeżdżających nie mógł się dostać (a transport był kierowany na tyły fabryki). Na płotach zawiązano transparenty: „Za kryzys płacą robotnicy – szefowie mają się dobrze. Walcz o swoje prawa”, „Kapitalizm nie działa, zakłady w ręce pracowników”. W wyniku interwencji zarządu LG (który stwierdził, iż poza prawem o wolności zgromadzeń jest jeszcze inne prawo „koreańskiej tradycji”), policja i urząd gminy Kobierzyce próbowali usunąć pikietujących. Polska czy koreańska „tradycja” zwalczania wolności robotniczych jednak nie zadziała i wszyscy mogli posłuchać zaangażowanych i rewolucyjnych utworów, które zagrali dla nas artyści (Kopyt, Miraho i The Kurws). W przejeżdżających (nielicznych) autobusach pracowniczych ludzie, wracając z pracy, machali do pikietujących i wnosili zaciśnięte pięści. Od bluesowych brzmień, przez rap i bigbit, do punku i noisu, trochę w atmosferze festynu na strefie, okupując przez piknik, uczestnicy i uczestniczki przebywali pod bramami LG do późnych godzin popołudniowych.

(foto i wideo) relacja Krytyki Politycznej:

zbiór tekstów obcojęzycznych o walce w Chung Hong: http://chunghongstrike.wordpress.com

więcej:

#ChungHong

foto:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.550395598349858.1073741848.179726758750079&type=3

wideo:
#ChungHong - demonstracja w rocznicę strajku na SSE pod Wrocławiem, film Dawid Krawczyk i Natalii Sawki z KP Wrocław
 
MIRAHO - "Trzecia planeta od słońca" na proteście #ChungHong, film Natalii Sawki
 
#ChungHong wyzyskuje LG zyskuje-koncert Szczepana Kopyta, film Natalii Sawki
 
#ChungHong: Członkini związku OZZIP apeluje do pracowników LG, film Dawida Krawczyka

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.