EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

OZZ IP wspiera pracowników i pracownice Elbest Sp. z o.o.

OZZ IP wspiera pracowników i pracownice Elbest Sp. z o.o.

Popieramy naszych kolegów i koleżanki z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników „Zjednoczeni” w Elbest sp. z o.o., którzy aktualnie prowadzą spór zbiorowy z Elbest Security sp. z o.o, których głównym postulatem jest podniesienie płacy podstawowej tak by była ona dla wszystkich pracowników równa co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu. Obecnie płaca zasadnicza dozorcy zatrudnionego przez tą firmę a wykonującego swoje obowiązku w należącej do PGE GiEK S.A. elektrowni w Bełchatowie może wynosić jedynie 1386 zł brutto. Od tej stawki liczona jest wysokość dodatków za godziny nadliczbowe i  innych świadczeń uzależnionych od podstawy zaszeregowania. Otrzymują oni co miesiąc dopłaty wyrównujące im płace do minimalnego wynagrodzenia.

Pracownicy Elbest Security sp. z o.o są podzieleni, ponieważ do części z nich znajduje zastosowanie układ zbiorowy pracy z czasów gdy spółka ta była jeszcze częścią  przedsiębiorstwa ELBEST Sp. z o.o. ściśle powiązanego z Polską Grupą Energetyczną. Układ ten mimo poważnego uszczuplenia zawartych w nim niegdyś warunków płacowych, wciąż zapewnia płace zasadniczą na poziomie nie niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Niestety w wyniku podziału spółki ELBEST na kilka odrębnych oddziałów mających status osobnego pracodawcy a następnie ich częściowej konsolidacji w postaci  Elbest Security sp. z o.o. okazało się, iż do części tych pracowników – przynajmniej zdaniem ich szefów –  układ ten stracił swoje zastosowanie. Dlatego pracownicy zatrudnieni w dawnym oddziale „Rogowiec II” wykonują na znacznie gorszych warunkach płacowych te same zadania (dozorców, recepcjonistów, portierów czy wartowników etc.) co pozostali pracownicy spółki

Niezależnie od postulaty wyrównania płacy zasadniczej do poziomu minimalnego wynagrodzenia dla pracowników dawnego oddziału „Rogowiec II”, MZZP „Zjednoczeni” żąda dodatkowo 300 zł podwyżki dla wszystkich zatrudnionych w Elbest Security sp. z o.o.

Jak informują członkowie związku, zyski z działalności przedsiębiorstwa, które mogłyby przyczynić się do poprawy warunków płacy, w całości przejmuje Polska Grupa Energetyczna.

Ostatnie spotkanie mediacyjne w ramach sporu miało odbyć się dziś, 8 listopada 2017r, jednakże zostało odroczone do dnia 22 listopada 2017 r.

Jeżeli postulaty MZZP „Zjednoczeni” nie zostaną zrealizowane pracownicy spółki nie wykluczają blokady drogi dojazdowej do elektrowni i kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie.

MZZP „Zjednoczeni” zrzesza głównie pracowników spółek współpracujących z Polską Grupą Energetyczną. Poza dozorcami, portierami i ochroniarzami wykonującymi swe obowiązki w elektrowniach są to także pracownicy przyzakładowych hoteli czy przedszkoli.

Wraz z kolegami i koleżankami z Bełchatowa ze zniecierpliwieniem czekamy na wynik zbliżających się mediacji. Deklarujemy nasze wsparcie w walce o godne i sprawiedliwe płace dla pracowników spółek z grupy ELBEST.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.