EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Nowa Sól: Apel o wsparcie przy blokadzie eksmisji

Władze gminy Nowa Sól chcą wyeksmitować z mieszkania jednego z czołowych działaczy Inicjatywy Pracowniczej w Nowej Soi - Aleksandra Ostrowskiego. Możliwe, że powodem przyspieszenia czynności eksmisyjnych jest niechęć władz do spotkania z mieszkańcami, które IP organizujemy 31 stycznia pod hasłem: "Razem nie damy się wyrzucić z pracy i z mieszkania".

Sprawa jest o tyle skandaliczna, że żona Aleksandra, Krystyna jest chora i przy ostatniej próbie eksmisji miała zapaść. Komornik był zmuszony wezwać pogotowie i  zwrócić się po opinie do biegłego lekarza czy stan zdrowia kobiety pozwala na przeprowadzenie czynności eksmisyjnych. Komornik nie czekając na opinię biegłego, wbrew swojej wcześniejszej decyzji i  obowiązującemu prawu, wyznaczył kolejny termin eksmisji na 27 stycznia (środa) na godzinę 9:00.

O tym terminie Ostrowscy nawet by nie wiedzieli, gdyby w piątek, w zupełnie innym celu nie zajrzeli do akt sprawy. Okazało się, że zawiadomienie o eksmisji zostało wysłane do nich dopiero w piątek i dojdzie do zainteresowanych prawdopodobnie na ostatnim moment, czyli dzień lub dwa dni przed planowana eksmisją. Takie postępowanie komornika łamie utarty w orzecznictwie Sądu Najwyższego (choć nie pisany w prawie) tryb powiadamiania z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Zdaniem Sądu Najwyższego sposób powiadamiania, bez zachowania dwutygodniowego wyprzedzenia łamie obowiązujące normy współżycia społecznego. Dla nas świadczy to o tym, że komornik chciał działać z zaskoczenia i o dużym nacisku na niego ze strony gminy. Eksmisja ta jest nielegalna i uważamy, że komornik nie odważył by się na taki krok gdyby nie naciski gminy, będące reakcją na decyzję lubuskiej IP o zorganizowaniu spotkania.

Problemy z gmina mieliśmy już wcześniej. Po ostatniej pikiecie w Nowej Soli Strasz Miejska zgłosiła się do nas z "pretensjami", twierdząc że prezydent miasta Wadim Tyszkiewicz „nie daje im spokoju” po tym, jak na mieście pojawiły się plakaty informujące nowosolan o pikiecie przeciwko "bezrobociu, bezdomności i wykluczeniu społecznemu". Ich zdaniem prezydent był oburzony, że pozwolili na to, że w ogóle doszło do ich rozwieszenia.

Gmina myślała, że się nas "pozbyła", komisja tym czasem postanowiła zorganizować spotkaniem z mieszkańcami Nowej Soli. Po publikacji informacji o spotkaniu na jednym z społecznościowych forów internetowych pojawiły się anonimowe wpisy ostrzegające Nowosolską Spółdzielnie Mieszkaniową, która użyczyła nam odpłatnie sali, że jeżeli nam jej nie wymówi, to będzie miała problemy z gminą.

To nie wszystko. Ten sam komornik, który chce wyeksmitować Ostrowskiego, w pod nowosolskiej miejscowości Bytom Odrzański  chce zlicytować mieszkanie innego członka naszych struktur, Marka Starzyńskiego (który obecnie sądzi się z Fermą Drobiu z Wierzbicy i jest popularnym działacza IP w woj. Lubuskim). Marek Starzyński jest ojcem trójki dzieci, mieszkanie ma zostać zlicytowane za 13 tys. zł długu. Suma ta nie stanowi nawet 1/3 wartości mieszkania, a wierzyciel, Bank Spółdzielczy nawet nie wnosił o taki sposób przeprowadzenia egzekucji. Decyzja o egzekucji z mieszkania pojawiła się także dopiero po tym, jak rozeszła się wieść, że organizujemy spotkanie. W związku z tym że sprawami zajmuje się ten sam komornik i obaj członkowie związku Ostrowski i Starzyński są aktywnymi członkami IP w Nowej Soli, oraz że w obu sprawach doszło do dziwnego zwrotu po rozejściu się informacji że organizujemy spotkanie, które na warunki nowosolskie (40 tys mieszkańców) jest dużym wydarzeniem, jesteśmy niemalże pewni, że sprawy te mają ze sobą związek stanowią formę represji.

Lubuska IP prosi o pomoc i uczestnictwo w blokadzie  w dniu 27 stycznia w Nowej Soli, przy ul. 9 maja 10 m 3 o godzinie 9:00. Sami sobie nie poradzimy, potrzebujemy waszego wsparcia! Tel. 663 586 559

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.