EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Zemsta pracodawcy

Firma Impel-Tom z siedzibą w Zielonej Górze pozbawiła pracy kolejnych trzech działaczy Inicjatywy Pracowniczej za to, że przed sądem pracy otwarcie mówili o bezprawnych działaniach pracodawcy wobec ich związku zawodowego.

Na początku 2006 roku pracownicy oddziału kostrzyńskiego firmy Impel Tom (zatrudniającej na terenie województwa lubuskiego ok. 700 pracowników) rozpoczęli walkę o lepsze płace. Kiedy w luty, pomimo wcześniejszych obietnic, w dalszym ciągu nie otrzymali wyższego wynagrodzenia, postanowili założyć własny związek zawodowy, pierwszy na terenie Impel-Tomu. Do związku wstąpiło 12 osób, spośród około czterdziestu pracujących w Kostrzynie, a zbieranie dalszych deklaracji było w toku. W dniu 7 marca związkowcy chcieli odbyć na terenie zakładu zebranie założycielskie Inicjatywy Pracowniczej. Kierownictwo firmy postanowiło temu zapobiec. Część osób nie wpuszczono na zakład, a dwóm inicjatorom związku wręczono wypowiedzenia, w tym Jackowi Rosołowskiemu. Rosołowski przed sądem pracy oskarżył Impel-Tom o dyskryminacje z uwagi na przynależność związkową i nielegalne praktyki zwalczające Inicjatywę Pracowniczą. Po trwającym kilka miesięcy procesie, 31 października sąd w Zielonej Górze wydał wyrok przyznający rację Jackowi Rosołowskiemi i zasądził na jego korzyść odszkodowanie.

Po tym wyroku, 2 listopada zwolnienie z pracy otrzymali trzej członkowie Inicjatywy Pracowniczej: Czesław Toczek, Piotr Duplaga i Robert Szkwarek, którzy zeznawali przed sądem pracy i otwarcie mówili o bezprawnych działaniach pracodawcy wobec ich związku zawodowego. Impel-Tom rozwiązał też umowy o pracę z pozostałymi pracownikami kostrzyńskiego oddziału Impel-Tom (za wyjątkiem ochrony) proponując im nowe warunki pracy w spółce Acromar (należącej do Impel-Tomu). Nowej pracy nie zaproponowano trzem wyżej wspomnianym członkom IP. Tym sposobem kierownictwo Impel-Tomu, które jest jednocześnie kierownictwem Acromaru, skutecznie pozbyło się aktywnych działaczy związkowych, stosując tę formę lokautu jako karę za próbę założenia związku zawodowego. Firma Impel-Tom jest częścią holdingu Impel SA. Grupa Impel to największa w Polsce firma specjalizujących się w outsourcingu dla przedsiębiorstw (m.in. usługi ochroniarskie, sprzątanie, catering). W 2005 roku grupa zatrudniała razem ponad 17 tys. pracowników w tym w dużej części osoby niepełnosprawne (grupa korzystała z dotacji państwa na rzecz zakładów pracy chronionej). W 2005 roku jej obroty wynosiły blisko 627 mln. złotych, a zysk blisko 21 mln. złotych. Firma jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2002 roku Impel "wsławił" się brutalną pacyfikacją protestujących robotników ożarowskiej Fabryki Kabli, wykonaną na zlecenie Bogusława Cupiała właściciela Tele-Foniki. Inicjatywa Pracownicza zapowiada rozpoczęcie ogólnopolskiej kampanii przeciwko Impelowi.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.