EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Zielona Góra: Ruszył proces przeciwko Alma Market S.A.

2 lutego, w zielonogórskim Sądzie Pracy odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa członka OZZ Inicjatywa Pracownicza, Piotra Krzyżaniaka przeciwko Alma Market S.A. o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Piotr Krzyżaniak, kasjer, stracił pracę dzień po tym jak pisemnie poinformował dyrekcję o przynależności do OZZ Inicjatywa Pracownicza, oraz złożył wniosek o udostępnienie tablicy na materiały związkowe i udostępnienie sali na zebranie z pracownikami.

Związkowiec w połowie grudnia otrzymał wypowiedzenie umowy o prace bez podania przyczyny, jednak Alma Market S.A w odpowiedzi na pismo protestacyjne związku wskazała na ciężkie narażenie obowiązków pracowniczych przez Krzyżaniaka polegającym na nie spostrzeżeniu, iż na małym opakowaniu schabu pracownica działu mięsnego nakleiła cenę kości, na czym Alma mogła ponieść nawet od paru do kilkunastu złotych strat. W aktach personalnych Krzyżaniaka nie ma informacji o innych przewinieniach. Piotrowi Krzyżaniakowi, co miesiąc przyznawano premie uznaniową, a przełożeni zapewniali go, że jest dobrym pracownikiem. Związkowca zwolniono pomimo, że przysługuje mu specjalna ochrona prawna. Pełnomocnikiem Krzyżaniaka został członek OZZ Inicjatywa Pracownicza Piotr Ikonowicz związany także z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej.

Na pierwszej rozprawie Piotr Krzyżaniak nie wyraził możliwości ugodowego zakończenia sprawy za odszkodowaniem i podtrzymał treść pozwu. Sędzia na pierwszej rozprawie odrzuciła większość wniosków obrony Krzyżaniaka, między innymi wniosek o przesłuchanie pracowników na okoliczność potwierdzenia, iż Krzyżaniak wywiązywał się ze swoich obowiązków pracowniczych, a także na okoliczność, iż był postrzegany przez załogę jako działacz związkowy.

Na półgodziny przed rozprawą, pod budynkiem sądu członkowie Inicjatywy Pracowniczej przeprowadzili pikietę pod hasłem „Stop represji za działalność związkową”. W pikiecie wzięli udział związkowcy z Zielonej Góry, Kostrzyna, Poznania, a nawet Warszawy. Pikietujących spisała policja. Pikieta, jak i rozprawa cieszyła się dużym zainteresowaniem regionalnej prasy i radia.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.