EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

„Sprzątaczki, kierowcy, budowlańcy i inni pracownicy i pracownice” – kampania skierowana do migrantów

Warszawska Komisja Środowiskowa IP zainaugurowała kampanię informacyjną skierowaną do pracowników i pracownic z Ukrainy i innych krajów byłego ZSRR

Naszym staraniem ukazały się ulotki w języku ukraińskim i rosyjskim zachęcające do krytycznej refleksji nad swoim położeniem na polskim rynku pracy oraz wstąpienia do związku zawodowego. W ulotce, obok podstawowych informacji na temat działalności Inicjatywy Pracowniczej, czytamy między innymi:

— Czy zawsze płacą Wam na czas? (…) Czy kiedykolwiek grożono Wam zwolnieniem i utratą zaproszenia lub wizy, gdy upominaliście się o należne Wam pieniądze? Każde takie zdarzenie to wyzysk i żerowanie przedsiębiorców na Waszej trudnej sytuacji. Takie działania są często wykorzystywane do tego, żeby skłócić pracowników i wprowadzić między nami rywalizację.

Ulotka dystrybuowana jest wśród komisji Inicjatywy Pracowniczej aktywnych w sektorach zatrudniających Ukraińców i Ukrainki oraz wśród organizacji działających na rzecz migrantów i migrantek. Staramy się również stworzyć bazę przedsiębiorstw zatrudniających obywateli i obywatelki Ukrainy oraz hoteli robotniczych, w których zamieszkują.

Ukraińcy i Ukrainki to najliczniejsza grupa migrantów w Polsce, ich liczba według różnych szacunków waha się pomiędzy 600 000 a 1 000 000. Znajdują zatrudnienie między innymi w opiece, sprzątaniu, budownictwie, handlu i gastronomii oraz rolnictwie i sadownictwie. Według naszej wiedzy, Inicjatywa Pracownicza jest pierwszym polskim związkiem zawodowym, który podejmuje tę tematykę. Osoby zainteresowane pomocą w kampanii zapraszamy do kontaktu z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.