EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

IP w Instytucie Teatralnym przeciwko antyzwiązkowym represjom w Teatrze Polskim we Wrocławiu

IP w Instytucie Teatralnym przeciwko antyzwiązkowym represjom w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza w Instytucie Teatralnym w Warszawie wydała oświadczenie ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Związkowcy i związkowczynie z Instytutu wyrażają swoją solidarność z protestem i walką koleżanek i kolegów z wrocławskiego teatru oraz popierają postulat odwołania Cezarego Morawieckiego ze stanowiska dyrektora.

 OŚWIADCZENIE

Wyrażamy oburzenie w związku z działaniami podjętymi przez obecną dyrekcję Teatru Polskiego, które zmierzają do zwolnienia z pracy jedenastu naszych kolegów. Protestujemy przeciwko niszczycielskim działaniom dyrektora Cezarego Morawskiego, które prowadzą do zapaści jednej z najważniejszych polskich scen. Wyrażamy głęboki podziw i solidarność z zespołem Teatru Polskiego, który od ponad trzech miesięcy prowadzi bezprecedensową walkę o własną podmiotowość, o artystyczny i społeczny wymiar publicznej sceny jako miejsca wspólnego. 

Popieramy stawiane przez zespół Teatru Polskiego żądanie odwołania Cezarego Morawskiego ze stanowiska. Apelujemy do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego o rozpoczęcie rozmów w tej sprawie i wypracowanie wspólnie z zespołem Teatru Polskiego koncepcji zażegnania kryzysu i planu naprawczego. Apelujemy do ludzi teatru i wszystkich, dla których ważna jest kultura i społeczeństwo obywatelskie, o wsparcie zespołu Teatru Polskiego.

Zachęcamy instytucje i osoby prywatne do przesyłania listu do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tradycyjną pocztą na adres Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wybrzeże Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław 

 

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywy Pracowniczej działająca w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego

 


 

Szanowny Panie Marszałku,

od ponad trzech miesięcy obserwujemy narastający kryzys wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu, którego przyczyną jest powołanie na stanowisko dyrektora Cezarego Morawskiego przy sprzeciwie zespołu i publiczności Teatru Polskiego oraz wbrew opiniom środowiska teatralnego. W tym czasie Cezary Morawski jednoznacznie dowiódł, że nie posiada kompetencji do kierowania jedną z najważniejszych scen w Polsce, nie potrafi stworzyć programu, który odpowiadałby jej potencjałowi, nie jest zdolny do zażegnania kryzysu. Przeciwnie, podjął szereg kompromitujących decyzji, a także działań łamiących prawa pracownicze. Za jego dyrekcji nie odbyła się żadna premiera, niejasne są przyszłe plany repertuarowe, a znakomity zespół rozpada się. Zapowiedź zwolnienia 11 pracowników zrzeszonych w związku zawodowym Inicjatywa Pracownicza, pozostającym z dyrekcją w stanie sporu zbiorowego, pokazuje, że Cezary Morawski  zmierza do siłowego rozwiązania sporu. Działania dyrektora są sprzeczne z prawem i w sposób oczywisty prowadzą do zniszczenia zespołu Teatru Polskiego. 

W tej sytuacji apelujemy o podjęcie niezwłocznych działań na rzecz ochrony dobra kultury, jakim jest jeden z najlepszych zespołów teatralnych w Polsce. Apelujemy o odwołanie z funkcji Cezarego Morawskiego i poszukiwanie możliwości rozwiązania kryzysu na drodze współpracy z zespołem Teatru Polskiego. 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.