EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Inicjatywa Pracownicza inicjuje protesty

7 września Komisja Krajowa Inicjatywy Pracowniczej przyjęła stanowisko wzywające do organizacji przed wyborczych protestów. W dniu 18 października odbyły się akcje z udziałem IP w Gorzowie i Gdańsku. Protest podjęto także w Poznaniu i Szczecinie.

W Gorzowie Inicjatywa Pracownicza pikietowała siedzibę starostwa powiatowego. Starostwo Powiatowe oddało szpital w Kostrzynie w zarządzanie prywatnej firmie ze Szczecina Know-How. Nowe kierownictwo szpitala zwolniło 90 pracowników z ogólnej liczby 340. Zwolnieni pracownicy nie otrzymali zaległych wynagrodzeń, odpraw ani należnych im odszkodowań. Niektórym z nich pracodawca zalega po ponad 15 tys. złotych brutto. Pracownicy pomimo, że nie dostali odpraw, będąc na wypowiedzeniu nie mogą póki co zarejestrować się jako bezrobotni i otrzymać zasiłków. Niektórych osób sytuacja finansowa jest trudna, a władzę nie chcą zadeklarować kiedy pracownicy otrzymają swoje pieniądze. Inicjatywa Pracownicza nie wyklucza zaostrzenia protestu. Do Gorzowa przyjechała kilkuosobowa delegacja pielęgniarek z Kostrzyna, która został wsparta przez związkowców IP z Poznania i Zielonej Góry.

W Gdańsku protestowało ok. 100 listonoszy. Dyrekcja nie respektuje porozumienia podpisanego po ubiegłorocznych strajkach. Miała być na przykład stworzona tzw. rezerwa chorobowa, czyli dodatkowi ludzie, którzy zastępowaliby naszych kolegów przebywających na urlopach lub chorobowych, ale sytuacja pracowników wcale się nie polepszyła. Listonosze żądają także wyższych wynagrodzeń.

Od 9 września trwa akcja protestacyjna także w zakładach Cegielskiego, kiedy to kilkaset osób pierwszej zmiany przerwało na 15 minut produkcję. 12 września pod siedzibą zarządu, na wezwanie IP, w strugach deszczu demonstrowało ok. 150 pracowników HCP. Pracownicy Cegielskiego domagają się w pierwszym rzędzie podwyżek płac o 300 złotych.

W Szczecinie IP podjęła akcję w obronie likwidowanego szpitala.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.