EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Inicjatywa Pracownicza wspiera Manify

MANIFA.plakat_ostnsp_80.resizedInicjatywa Pracownicza wspiera demonstracje, które mają odbyć się z okazji 8 marca w wielu miastach Polski. Działaczki Inicjatywy Pracowniczej bezpośrednio zaangażowane są w przygotowania do Manif czy związanych z nimi wydarzeń we Wrocławiu, Toruniu oraz Warszawie.

We Wrocławiu Manifa ruszy 11 marca 2012 o godz. 14 spod pomnika Fredry na Rynku, pod hasłami „Chleba zamiast Igrzysk”. Przemarsz jest odpowiedzią na brak współpracy władz miasta z jego mieszkankami i mieszkańcami, w szczególności na brak konsultacji społecznych w sprawie kluczowych wydatków z budżetu miasta. Organizująca Manifę koalicja nie zgadza się na milionowe inwestycje związane z EURO2012 i jednoczesne cięcia budżetowe powodujące realne zubożenie nas wszystkich, a zwłaszcza mieszkanek Wrocławia.

W oświadczeniu organizatorki piszą: „Międzynarodowy Dzień Kobiet jest świętem solidarności społecznej i upominaniem się o sprawiedliwość dla wszystkich! Nie zgadzamy się na wzrost kosztów życia poprzez podnoszenie opłat i wprowadzanie nowych podatków, które mają ratować zrujnowany budową stadionu budżet miejski. Nie zgadzamy się na łamanie praw lokatorskich i niesprawiedliwą politykę mieszkaniową. Uważamy, że edukacja jest prawem, a nie towarem. Domagamy się zwiększenia inwestycji miejskich na edukację i opiekę. Mówimy stanowcze NIE zamykaniu szkół publicznych oraz corocznemu podnoszeniu opłat za przedszkola i żłobki. Domagamy się realnych konsultacji społecznych w sprawach, które dotyczą budżetu naszego miasta i naszych kieszeni – to obywatelki i obywatele powinni decydować, które inwestycje i projekty są im najbardziej potrzebne, a które to zbędne i drogie igrzyska.”. Więcej zobacz na stronie: manifa.wroclaw.pl.

W Toruniu w zaprzyjaźnionym z IP Cafe Draże odbędzie się 8 marca Femidzień, w programie prezentacja na temat „Feminizacji Świadomości", pokaz filmu, wernisaż oraz performance – szczegóły znajdziesz tutaj.

W Warszawie 11 marca Manifa rozpocznie się o godzinie 12 na Placu Defilad. Główne hasło „Dość demokracji rynkowo-konkordatowej” zostało rozwinięte w stanowisku Porozumienia Kobiet 8 Marca, publikowanym przez nas wcześniej (zobacz). Poza IP wezmą z niej udział inne związki zawodowe: OZZ Pielęgniarek i Położnych, Komisja Kobiet OPZZ, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz WZZ Sierpień 80'. W ramach „Gazetki Manifowej” ukazał się artykuł „Panowie na stadiony, panie do pieluch? Nigdy! Razem za strajkiem!” napisany przez działaczki Inicjatywy Pracowniczej, który publikujemy poniżej. W Warszawie IP planuje pójść w zwartym bloku pod hasłami dotyczącymi również kryzysu instytucji opieki, w tym niskich płac pracownic żłobków.

Z Poznania na warszawską Manifę organizowaną przez Porozumienie Kobiet 8 marca wyjedzie autokar. Dla członkiń i członków IP przejazd został dofinansowany prez Porozumienie Kobiet 8 Marca, wciąż zbieramy zapisy pod mejlem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wyjazd 11 marca (niedziela) we wczesnych godzinach porannych, powrót wieczorem.

Inicjatywa Pracownicza zachęca do poparcia wszystkich Manif! Przemarsze odbędą się również w Gdyni pod hasłem „Też jesteśmy oburzone”, w Łodzi pod hasłem „Tak dla Kobiet”, w Krakowie pod hasłem "Dość arogancji państwa wobec kobiet", i w innych miastach Polski.

 

Panowie na stadiony, panie do pieluch? Nigdy! Razem za strajkiem!

W Polsce wydano setki milionów złotych na stadiony piłkarskie: w Poznaniu 750 mln, Gdańsku 830 mln, Wrocławiu 860 mln, Warszawie 1915 mln. Te wydatki nigdy nie zwrócą się za sprawą turystów i inwestorów. Ukraina stracić ma na organizacji Euro 8 mld dol. Również w Polsce stanęliśmy na skraju bankructwa.

Kiedy lekką ręką na Euro przeznacza się miliony, tnie się na edukacji i opiece. W całym kraju zamykane są przedszkola i szkoły, drożeją żłobki i czynsze, zamykane lub prywatyzowane są szpitale, sprzedawane mienie komunalne. Wzrosły ceny gazu, prądu, wody i leków. Koszty kryzysu i drogich zabaw poniosą zwłaszcza kobiety. Są pierwsze do zwolnień, zarabiają mniej i trudniej im znaleźć godziwą pracę. Cięcia budżetowe jako pierwsze dotykają instytucji opiekuńczych, gdzie kobiety pracują i na których polegają.

Ta polityka budżetowa pogłębia nierówny podział pracy i ról społecznych. Gdy Panie będą płacić koszty zadłużenia, za (pół)darmo wychowując członków i członkinie społeczeństwa, prezydenci będą pili szampana w loży dla vipów. Panów w garniturach zapraszamy na salony, Was drogie Panie, do pieluch! – bo przy takim niedofinansowaniu opieka znów staje się prywatną powinnością kobiet. Zostaną z dziećmi w domu, poproszą o pomoc babcie; opiekunki będą zarabiać grosze; samodzielni rodzice nie dostaną wsparcia. Praca opiekuńcza musi być przecież wykonana – lecz to już nie problem władz.

Budzi to coraz większy opór! Podwyżki opłat i zamykanie placówek wywołały protesty. Pracownice żłobków z Warszawy i Poznania zażądały podwyżek głodowych płac. To początek: by zaspokoić społeczne potrzeby konieczna jest zmiana całego podejścia do administrowania miastami i państwem oraz kształtowania budżetów. Musimy zorganizować nasze społeczeństwo tak, by opieka stała się priorytetem. Aby tego dokonać, drogie Panie, może najwyższy czas zacząć strajk?

Grupa KOBIETY Z INICJATYWĄ
Ogólnopolski Związek Zawodowy INICJATYWA PRACOWNICZA

plakat_ost.resized

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.