EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Chleba zamiast igrzysk! - spotkania i protesty

torun_plakat2Przed nami w szeregu miast cykl spotkań organizacyjnych i dyskusyjnych na temat protestów przed zbliżającymi się mistrzostwami Euro2012. Prezydent Komorowski apelował do społeczeństwa o zaprzestanie protestów. Co my na to? Protesty nie biorą się znikąd. Władze, zarówno te ogólnopolskie, jak i poszczególnych miast, długo lekceważyły głosy ruchów społecznych i samych mieszkańców. Inaczej do protestów nie dochodziłoby wcale. Jeśli więc nie teraz, to kiedy?

Rozpoczęciu przygotowań do EURO 2012 towarzyszy zapaść społeczna, kulturowa i finansowa polskich miast. Zgodnie z zasadą prywatyzowania zysków i uspołeczniania kosztów rządzący zmierzają do obarczenia kosztami tego kryzysu najbiedniejszych. Wraz z otwarciem stadionów zamykane są szkoły, domy kultury, stołówki dla dzieci, przebiegają eksmisje na bruk itd. W związku z zaistniałą sytuacją narastają konflikty społeczne. Mieszkańcy walczą o odzyskanie tego, co przez lata im zabierano. Jednak władza, która najchętniej widziałaby mieszkańców miast jedynie w roli zagorzałych kibiców, ignoruje nasze podstawowe codzienne potrzeby. Poza widzami, jesteśmy bowiem także rodzicami, pracownikami, lokatorkami, studentami. Tymczasem zawsze znajdą się fundusze na dodatkowy trawnik na stadionie, zabraknie ich na szkoły, żłobki, tanie mieszkania, domy kultury czy teatry. Karmiąc nas narodową papką, ratusz i rząd każe nam zapomnieć o prawdziwej cenie spektakularnych (dla kogo?) igrzysk.

Czas najwyższy się organizować i dyskutować, co będziemy robić w dniach, kiedy nasze miasta staną się areną piłkarskich igrzysk. W wielu miastach Polski odbędą się w najbliższym czasie spotkania mobilizujące do wzięcia udziału w ogólnopolskiej demonstracji 10 czerwca w Poznaniu, planowane są też działania w innych miastach, m.in. demonstracja w Toruniu 26 maja czy turniej niekomercyjnej piłki nożnej w Warszawie, będący alternatywą dla wykluczającej formy celebrowania sportu jaka jest oferowana przez władze i w ramach Euro2012.

Zapraszamy na spotkania!

10 maja, godz. 18.00, Warszawa, 'plan.B' na pl. Zbawiciela

>> Spotkanie organizacyjne ws. akcji podczas Euro 2012, więcej

12 maja, godz. 18.00, Szczecin, ul. Koński Kierat 16

>> „Chleba zamiast igrzysk” - wykład Jarosława Urbańskiego oraz dyskusja, więcej

14 maja, godz. 18.00, Wrocław, Falanster przy ul. Św. Antoniego 23

>> „Chleba zamiast igrzysk – kryzys polskich miast” - wykład, więcej

15 maja, godz. 18:00, Gliwice, CKN 13, ul. Jana Śliwki 13

>> „Chleba zamiast igrzysk – kryzys polskich miast” - wykład w ramach Antykongresu, więcej

16 maja, godz. 19.00, Kraków, Kawiarnia Naukowa, ul. Jakuba 29-31

>> Spotkanie informacyjne przed ogólnopolską demonstracją 10 czerwca w Poznaniu, więcej

26 maja, Toruń,  demonstracja: godz. 13, Rynek Staromiejski; spotkanie: godz. 18, Cafe Draże, Przedzamcze 6b,

>> Demonstracja „Dość antyspołecznej polityki rządu” oraz spotkanie na temat demonstracji 10 czerwca w Poznaniu, więcej

 27 maja, godz. 17, Gdańsk, lokal Krytyki Politycznej, ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro)

>> „Chleba zamiast igrzysk” - spotkanie na temat demonstracji 10 czerwca w Poznaniu

 

Więcej wiadomości, tekstów, publicystyki o protestach w czasie Euro2012 znajdziesz na stronie http://10czerwca.eu/

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.