EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

28 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

28 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

Ich zyski - nasze życie!

Praca najemna szkodzi zdrowiu!

„Co 15 sekund umiera robotnik/robotnica w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Co 15 sekund, 153 robotników/robotnic ulega wypadkom przy pracy” (Międzynarodowa Organizacja Pracy, 2014). W Polsce tylko na przełomie marca i kwietnia wypadki w pracy były przyczyną śmierci 5 osób.

Co łączy pracownicę żłobka, która po 20 latach pracy cierpi na przewlekłe zapalenia gardła i bóle kręgosłupa z pielęgniarką, która ma pod opieką 30 pacjentów a przed sobą 24 godzinny dyżur? Co łączy pracownicę Amazona, która skanując produkty w ciągu dnia pracy musi przejść prawie 20 km, ze spawaczem w fabryce Cegielskiego, który wyrabia kolejne nadgodziny przy przekroczonych normach hałasu i zapylenia?

Szefowie nagminnie narażają nasze życie i zdrowie ignorując przepisy BHP, nie dbając o warunki pracy, zmuszając do brania nadgodzin czy śrubując wydajność. Nie otrzymujemy odpowiednich szkoleń, w pracy musimy zmagać się z brakiem wentylacji, właściwych narzędzi, ubioru lub zabezpieczeń maszyn i pomieszczeń. Nadmierny pośpiech, nieludzkie normy i wydłużanie czasu pracy stanowią jedną z głównych przyczyn pogarszania się naszego zdrowia. Mimo to tylko w nielicznych zakładach pracodawcy godzą się uznać panujące u nich warunki za szkodliwe i wypłacać specjalny dodatek. Nie poszerza się także w odpowiednim stopniu wykazu prac wykonywanych w szczególnych warunkach. Jednocześnie rząd odbiera nam prawo do godnej emerytury, zmuszając nas do pracy aż do śmierci.

Szacuje się, że co roku na świecie 313 mln osób ulega wypadkom przy pracy, a 2.3 mln osób umiera w wyniku wypadków przy pracy i chorób zawodowych (MOP). W Polsce w 2014 r. śmierć w pracy poniosły 262 osoby, a łącznie było ponad 88.6 tys. wypadków (GUS). Te liczby pokazują, że wypadki przy pracy i choroby zawodowe nie są „dziełem przypadku” lub „patologią” na codzień sprawnie funkcjonującego systemu gospodarczego. Są one nieodłącznym elementem świata, w którym nasze życie i nasze zdrowie niemal w całości są podporządkowane pracy najemnej, a przez to tworzeniu zysków dla kapitalistów, i nakręcaniu wzrostu gospodarczego dla rządzących.

28 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Chcemy w tym dniu zaprotestować przeciwko szkodliwym warunkom pracy, które odbierają nam zdrowie oraz wspomnieć tych, którzy zginęli w pracy lub z powodu wykonywanego przez siebie zawodu. Każda praca najemna szkodzi zdrowiu!

Co możesz zrobić?
Dołącz się do akcji prowadzonych przez Inicjatywę Pracowniczą w Twoim mieście.
Pobierz ulotkę, wydrukuj i zorganizuj akcje tam, gdzie mieszkasz.

Organizuj się, walcz, protestuj
Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.