EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Amazon: Spór zbiorowy, sprawy w sądzie – co dalej? Organizujmy się!

Amazon: Spór zbiorowy, sprawy w sądzie – co dalej? Organizujmy się!

Pod koniec czerwca związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza wszedł w spór zbiorowy z Amazonem. Odbyły się trzy spotkania z dyrektorem generalnym, szefową HR i prawnikiem. Delegacja związkowa uznaje, że rozmowy na razie są bezowocne. My mówimy o podwyżkach, stażowym i akcjach, a dyrektor składa kuriozalne propozycje – np. jeśli chcemy akcje, to mamy zgodzić się na obniżkę wynagrodzeń. Słyszymy: jeśli się nie podoba, to mamy zmienić pracę.

Jesteśmy przekonani, że gdyby nie protesty, niezadowolenie załogi i rozpoczęcie sporu zbiorowego, to nie byłoby podwyżki nawet o 1 zł. W Niemczech „przegląd wynagrodzeń” trwał 6 lat, podwyżki były dopiero po pierwszych strajkach. Firma oczywiście robi wszystko, by zmarginalizować nasze działania i przypisać sobie lub forum wszystkie zasługi. Udaje też, że nie widzi rosnącego rozczarowania, przemęczenia i rozgoryczenia pracowników.

Dostajemy coraz więcej negatywnych feedbacków, ale często mamy niskie normy dlatego, że nie ma naładowanych skanerów, pustych wózków, miejsca na wieży, towarów na linii. Groźba „rekomendacji do zwolnienia” ma być jak kij, marchewką jest obietnica konwersji. Mamy się bać zwolnień, nie przedłużenia agencyjnych umów – i pracować szybciej. Gdy pracujemy dobrze dostajemy w aktach pochwały, ale menadżerowie nigdy nam ich nie przekazują. Sporo dobrych pracowników przeszło konwersję, ale nie dostało już stałych umów po okresie próbnym.

Firma odrzuca żądania związku: (1) podwyżki do 16 zł dla pracowników L1 i proporcjonalnych dla L3; (2) wprowadzenia akcji pracowniczych, jak na zachodzie, gdzie każdy stopień dostaje akcje; (3) rocznych grafików pracy – jakie funkcjonują w Niemczech; (4) uregulowań wewnątrzzakładowych dotyczących czasu przerw, tak by mogły być w pełni wykorzystane na odpoczynek i nasze sprawy osobiste.

Domagamy się też dodatku stażowego na wzór obowiązujący w Niemczech – dodatku po 12 i 24 miesiącach pracy kolejno o ok. 10 % i 15 % (dziś w BER3 stawka początkowa to 9,75 euro, po roku 10,69 euro, dwóch 11,32 euro). Dyrektor Stobiński utrzymuje, że dyskusje na ten temat są przedwczesne, choć BER3 otwarto tylko rok przed nami. Ma być „Step plan”, ale dopiero za kilka lat. Jeśli chodzi o grafiki: firma dopuszcza wprowadzenie 3-miesięcznych grafików za kwiecień-czerwiec i październik-grudzień, i utrzymania miesięcznych grafików za inne miesiące.

Co gorsze, zarząd wciąż próbuje wyciągnąć konsekwencje za udział w buncie pod koniec czerwca. Pięć osób podpisało porozumienie z pracodawcą i zdecydowało się odejść z pracy. Inne dwie osoby uznają zwolnienia za niesprawiedliwe i złożyły pozew do sądu pracy przeciwko Amazonowi. Kolejne dwa zwolnienia są obecnie konsultowane. Związek do końca będzie bronił tych pracowników. Będziemy silni, tylko jeśli będziemy trzymać się razem i nie damy się zwieść, że protesty i strajki nie mają sensu. Nie damy się przestraszyć! Ostatnie rokowania odbędą się połowie września. Przejście do kolejnej fazy mediacji oznaczać będzie zaostrzenie konfliktu. Dużo zależy od tego, jakie będą nastroje załogi. Przez rozmowy za zamkniętymi drzwiami wiele nie wywalczymy.

Jeżeli jest nas więcej, to bardziej się z nami liczą - możemy walczyć o lepsze warunki pracy i płacy! Dlatego zachęcamy do zapisywania się do związku!

WSTĄP DO ZWIĄZKU INICJATYWA PRACOWNICZA AMAZON
Co zyskujesz?
- Stały dostęp mailowy – informacyjny o działaniach związku, jak też regulaminów pracy, premiowania, świadczeń socjalnych itp.
- Reprezentację związku w Twoim imieniu, jak i opieka prawna w sytuacji wypowiedzenia pracy przez pracodawcę
- Doradztwo w kwestiach funduszu socjalnego, bhp, wynagrodzeń, wypowiedzeń, urlopów itp.
- Anonimowość (nie podajemy nazwisk pracodawcy, wie tylko ile członków należy do związku – aktualnie 250 osób)
- Decydowanie o funduszach związku – niewielka składka 10 zł miesięcznie (płatne indywidualnie na konto) idzie nie na etaty ale wspólne działania
- Opiekę i wsparcie naszych reprezentantów na poszczególnych działach (kwestie indywidualne w zależności od problemów) -- mamy 13 osób ujawnionych, które pracują na różnych działach i zmianach (pack, pick, flow, stow, dock, receive, icqa, vendor, sort - zgłoś się do nich, nazwiska znajdziesz na tablicy związkowej)

PAMIĘTAJ! Jeżeli nie jesteś w związku a pracodawca zapyta nas o wypowiedzenie umowy czy naganę to nie możemy Ci pomóc ponieważ nie mamy Twojego pełnomocnictwa.

Zapraszamy w dn 11-13 września na Międzynarodowe Spotkanie Pracowników Amazona!

OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / tel. 721-852-897 (sms)
korespondencję lub wypełnioną deklarację wrzuć do skrzynki na tablicy związkowej na dolnej kantynie naprzeciw HR

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.