EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

1 marca: Działaj, protestuj, strajkuj!

Poznan, o godz. 12:00 ul. Towarowa 35

Zapraszamy wszystkich do zabrania głosu w ramach wolnego mikrofonu i wypowiedzenia się na temat warunków panujących w waszych miejscach pracy oraz doświadczeń związanych z pogłebiającą się niestabilnością w różnych dziedzinach życia. Chcemy wymienić się spostrzeżeniami na temat tego jak wspólnie działać i zmieniać to co nam się nie podoba

Warszawa, o godz. 17:00 pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego

1 marca zapraszamy do wspólnej procesji w intencji stałych umów o pracę, zabezpieczenia społecznego oraz tanich i dostępnych mieszkań komunalnych!

Pracujesz na umowie na czas określony? Jesteś zatrudniony/zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej? Szef oferuje ci kolejne zlecenia lub umowy o dzieło zamiast etatu? Firma zmusza cie do prowadzenia „własnej działalności gospodarczej”? Tacy jak ty stanowią prawie 1/3 wszystkich pracujących w Polsce! Najwyższy czas upomnieć się o nasze prawa.

W tym celu wykorzystamy figurę św. Prekariusza – patrona wszystkich zatrudnianych na umowach czasowych i śmieciowych. Z jego figurą przemaszerujemy po ulicach Warszawy przypominając o głównych problemach prekariuszy i prekariuszek: ciągłym strachu przed zwolnieniem, niskich pensjach, długich godzinach pracy, braku prawa do urlopu, niepewności, stresie i frustracji.

Zbieramy się o godz. 17:00 pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego – miejscu, w którym coraz liczniejsza grupa „personelu technicznego” (sprzątaczek, portierów) jest zatrudniana przez firmy zewnętrzne stosujące umowy śmieciowe oraz systematycznie rośnie odsetek kadry naukowej zatrudnianej czasowo.

Następnie przejdziemy Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem – wśród kawiarni, restauracji i barów, gdzie większość personelu stanowi prekariat zatrudniany na czarno lub na umowach cywilnoprawnych.

Naszą akcje zakończymy pod Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej wiecem w intencji stałych umów o pracę, prawa do zabezpieczenia społecznego (godnych emerytur, rent i zasiłków w sytuacji choroby czy bezrobocia) dla wszystkich oraz tanich i dostępnych mieszkań komunalnych. Przypomnimy rządzącym ich szumne obietnice z kampanii wyborczej i po raz zapytamy o warunki zatrudniania personelu urzędów i ministerstw.

Procesja św. Prekariusza jest częścią europejskiego dnia akcji przeciwko niestabilnym warunkom pracy i granicom. Akcje organizują związki zawodowe, nieformalne kolektywy i organizacje społeczne skupione w sieci „Transnational Social Strike” (Ponadnarodowy Strajk Społeczny). 1 marca, pikiety, demonstracje, dyskusje i wykłady odbędą się w 24 miastach Unii Europejskiej.


1 marca: Działaj, protestuj, strajkuj!


Międzynarodowy dzień akcji przeciwko prekaryzacji, na rzecz wspólnej walki!

•Przeciwko pogarszającym się warunkom pracy i życia•Przeciwko wykorzystywaniu agencji pracy tymczasowych przez takie firmy jak Amazon!
•Przeciwko Antyimigranckiej polityce państw UE, uderzającej przede wszystkim w migrantów zarobkowych!

Tylko jeżeli zbudujemy szeroki ruch pracowniczy, zdobędziemy siłę do udanej walki z wyzyskiem.

Międzynarodowy apel o uczestnictwo w akcji: Doba bez nas! Wezwanie na 1 marca przeciwko granicom i prekaryzacji, na rzecz Ponadnarodowego Strajku Społecznego

Jeśli chcemy walczyć przeciw cięciom, to musimy stworzyć mocne więzi komunikacji między pracującymi w obrębie tych samych ponadnarodowych łańcuchów wyzysku, lecz otrzymują różne płace. Musimy stworzyć możliwość przerwania akumulacji kapitału.

W związku z tym wzywamy wszystkich sprekaryzowanych pracowników i pracownice, migrantki i uchodźców, grupy autonomiczne i związki zawodowe, by uczynić 1 marca 2016 r. dniem zdecentralizowanych i skoordynowanych akcji i strajków mających na celu zakłócenie płynnej produkcji towarowej i reprodukcji siły roboczej, powiązanie różnych warunków pracy, ujawnienie ukrytych sytuacji wyzysku jak również zwalczanie reżymu granicznego i instytucji zarządzających mobilnością i prekaryzacją.

1 marca 2010 r., po francuskim wezwaniu do podjęcia przez migrantów „Doby bez nas”, szeroka koalicja grup we Włoszech zorganizowała ogólnokrajowy strajk polityczny przeciw prawu imigracyjnemu. Ten dzień jest źródłem siły a także zdolności migrantów zarobkowych do powiązania ze sobą różnego rodzaju miejsc i warunków życia. 1 marca chcemy odzyskać idee strajku migrantów i rozszerzyć ją na wszystkie grupy społeczne cierpiące obecnie wskutek polityki cięć i reżymu granicznego. Tylko tworząc szeroki front społeczny, możemy zdobyć siłę do walki o nasze prawa. 1 marca 2016 r. wyraźmy sprzeciw wobec zarządzania mobilnością, które dla wszystkich oznacza prekaryzację. Niech będzie to dzień, w którym znajdziemy wspólne postulaty i żądania.

Nie walczymy o naszą przeszłość ani tożsamość, lecz o otwarty proces zmiany teraźniejszości.

Platforma na rzecz Ponadnarodowego Strajku Społecznego
Transnational Social Strike Platform

http://www.transnational-strike.info

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.