EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Pierwszomajowy apel: zatrudnij się w Amazon i buduj z nami siłę klasy pracowniczej!

Kadr z filmu South Park "Unfulfilled"
Kadr z filmu South Park "Unfulfilled"
W okolicach 1 maja odbywa się szereg wirtualnych spotkań, na których dyskutuje się o globalnych nierównościach, ataku na prawa pracownicze i potrzebie działań. Często pada słowo-klucz „Amazon”, jako symbol współczesnego wyzysku.
 
Jesteśmy przekonani, że wiele się mówi o Amazon nie dlatego, że wyzyskuje dużo brutalniej od szefów w innych zakładach czy branżach. Mówi się o nim głośno ponieważ pracownice i pracownicy Amazon na całym świecie się organizują. Działają wspólnie, ponad granicami, domagając się swoich praw. W ostatnich dniach scementowała się międzynarodowa organizacja pracowników z Polski, Niemiec, USA, Hiszpanii i Francji: Amazon Workers International.
 
Również w Polsce od lat sami pracujemy w magazynach Amazon i organizujemy się z naszymi kolegami i koleżankami w długotrwałej walce. Od 2014 r. zrzeszamy się w oddolnym, bojowym związku zawodowym Inicjatywa Pracownicza (IP). Należy do niego obecnie ponad 700 pracowników i pracownic magazynowych Amazon, z okolic Szczecina, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Legnicy i Sosnowca.
 
Nie możemy skończyć na pierwszomajowych debatach! Wnioski z dyskusji testujmy w zakładach pracy. Mamy propozycję: zatrudnijcie się w Amazon i pomóżcie nam budować oddolny ruch pracowniczy. Podobny apel wystosowali zaprzyjaźnieni z nami działacze pracowniczy z USA ("Join the struglle at Amazon"), którzy wyjaśniają:
 
„Rozwija się globalny kryzys i musimy wykorzystać ten moment. Pandemia koronaawirusa - nie wykazując żadnych oznak spowolnienia - wywołała nadchodzącą już wcześniej recesję. Gdy inni kapitaliści zwalniają, Amazon masowo zatrudnia. To okazja, aby dołączyć do nas w walce w samym brzuchu bestii. Nawet w czasach względnej stabilności Amazon jest uosobieniem wielu chorób kapitalizmu. (…) ma obecnie niemal monopol na handel online, szybko przejmuje duże części łańcuchów logistycznych, budując ogromne sieci kapitału trwałego, promieniujące z każdego dużego miasta poza granice kraju. Sieć ta jest uzależniona od pracy, której nie można łatwo zlecić na zewnątrz, ponieważ musi pozostać w pobliżu głównych skupisk ludności i rynków. (…)
 
Amazon zatrudnia prawie 700 000 pracowników na całym świecie i ma coraz większe znaczenie dla globalnej akumulacji kapitału. Innymi słowy, firma otworzyła nowe możliwości dla pracowników i pracownic, aby budować prawdziwie międzynarodową siłę. (…) W miarę narastania obecnego kryzysu, na tym kluczowym terenie możemy prowadzić walkę klasową. Potrzebujemy jednak wielu osób, którzy chcieliby być na pierwszej linii frontu i wykorzystać obecną rekrutację w Amazon”.
 
Pomóżcie nam wykorzystać ten moment również w Polsce! Aby zatrudnić się w magazynie Amazon wystarczy jeden telefon do agencji pracy (Adecco lub Randstad), a rekrutacja odbywa się zdalnie. Zasięg terytorialny darmowych zakładowych autobusów jest duży (zobacz mapę). Szukamy również osób z doświadczeniem w organizowaniu się, aby wspierać z zewnątrz tych, którzy już są w środku, "w samym brzuchu bestii". Załoga Amazon nie potrzebuje litości, ale pomocy we wzmocnienia prowadzonych już zakładowych działań.
 
Nie będzie łatwo: dostaniecie prawdopodobnie agencyjną miesięczną umowę. Jeśli zachorujecie lub nie wykonacie normy, mogą nie dać Wam kolejnej. Praca jest fizyczna, na 10,5 godzinnych zmianach 4 dni w tygodniu (lud dwa dni na pół etatu), również nocą. Gwarantujemy jednak, że doświadczenie pracy najemnej (choćby przez kilka miesięcy) i organizowania się w tak dużym zakładzie, przełamywania podziałów i budowania związku z innymi, których najpewniej nigdy nie mielibyście okazji spotkać, to doświadczenie, które w wyjątkowy sposób może zmienić życie aktywistów i aktywistek. Zwłaszcza tych, którzy inspirują się dziedzictwem walk i strajków upamiętnianych 1 maja oraz tradycją bojowych organizacji pracowniczych, którym jesteśmy wdzięczni za wywalczone zdobycze dla świata pracy.
 
Skontaktuj się z nami, a my poprowadzimy Cię przez ten proces i pomożemy Ci znaleźć się tam, gdzie toczy się walka.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., FB: OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon, tel. 736-850-536.
 
OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon
 
1 maja 2020 r.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.