EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Inicjatywa Pracownicza przeciwko zakazowi aborcji

Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym (Warszawa, 22.10.2020)
Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym (Warszawa, 22.10.2020) fot. Mateusz Janik

Na podstawie rekomendacji Zjazdu Roboczego (który odbył się w dniach 24-25 października), Komisja Krajowa Inicjatywy Pracowniczej przyjęła stanowisko ws. dostępu do aborcji. Dokument krytycznie odnosi się zarówno do wyroku Trybynału Konstytucyjnego, który ostatecznie pozbawił większość kobiet prawa do wykonywania zabiegu abrocji oraz wyraża "stanowczy sprzeciw wobec poczynań rządzących, którzy używają prawa i Konstytucji, by zaprzeczyć naszym wolnościom, naszemu prawu do samostanowienia i postępowania zgodnie z własnym sumieniem."

Pełna treść stanowiska [LINK]

Dostępność aborcji jest jednym z elementów zdrowia reprodukcyjnego pracujących kobiet - obok m.in. świadczeń socjalnych, edukacji seksualnej, badań prenatalnych, antykoncepcji. Z tych powodów, Inicjatywa Pracownicza traktuje walkę o dostęp do aborcji jako tak samo ważną, jak walka o wyższe płace czy bezpieczne warunki pracy. 

Stanowisko zawiera także dwie deklaracje konkretnych działań: wzajemnej pomocy i wsparcia w dostępie do przerywania ciąży oraz poparcia protestów, które od czwartku 22 października trwają w całej Polsce:

"Niezależnie od tego, jakie prawo będzie panowało w Polsce, w jakich sytuacjach aborcja będzie legalna bądź nie, kobiety będą przerywać ciąże. Kiedy rząd odmawia nam dostępu do ochrony zdrowia i stawia kolejne zakazy dotyczące podstawowych wolności osobistych, zrobimy wszystko co możliwe, żeby zapewnić sobie wzajemnie pomoc i wsparcie w dostępie do przerywania ciąży."

[...]

"Fala strajków w postaci blokad czy paraliżowania całych sektorów gospodarki wywrze presję na rządzących i przełoży się na kształtowanie takiej polityki ochrony zdrowia i aborcji, jakiej to My chcemy. W społeczno-gospodarczym kryzysie zgotowanym przez rząd w dobie pandemii, będziemy się organizować i walczyć.

Solidarność naszą bronią, idziemy na strajk!"

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.