EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Sprzeciw komisji szkolnictwa wyższego wobec gróźb ministra Czarnka

Sprzeciw komisji szkolnictwa wyższego wobec gróźb ministra Czarnka

Komisje Zakładowe OZZ Inicjatywa Pracownicza działające przy instytucjach naukowych i akademickich przygotowały odezwę do wszystkich osób związanych ze wspólnotami akademickimi w Polsce. 

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec bezpodstawnych gróźb ministra Przemysława Czarnka, który zagroził uczelniom odebraniem środków na badania. Miałaby to być reakcja na umożliwienie studentkom i studentom oraz pracownikom i pracownicom uczelni wyrażenia swojego stanowiska wobec wprowadzania przepisów ograniczających prawa człowieka w Polsce.

Specyfika dorobku naukowego ministra Czarnka nie uprawnia go do oceniania metod i wyników prac badawczych, tymczasem wyraził on zamiar związania kryteriów politycznych i ideologicznych z oceną wniosków badawczych, a co za tym idzie z warunkami pracy i studiowania na uczelni. Zapowiedział tym samym daleko idącą ingerencję w autonomię uniwersytetów. Nie ma na to naszej zgody!

Jak precyzuje obecnie funkcjonująca ustawa o szkolnictwie wyższym “obowiązkiem władzy publicznej jest tworzenie optymalnych warunków dla wolności badań naukowych i twórczości artystycznej, wolności nauczania oraz autonomii społeczności akademickiej". O przydziale środków nie może decydować polityczna lojalność uczelni. Odebranie funduszy na badania jest niezgodnym z prawem środkiem represyjnym.

W odpowiedzi na takie oburzające nadużycie władzy wzywamy wszystkie osoby związane ze wspólnotami uniwersyteckimi w Polsce – studentki i studentów, doktorantki i doktorantów, osoby pracujące w pionach kanclerskich i administracji, pracownice i pracowników technicznych, badaczki i badaczy, nauczycielki i nauczycieli, oraz władze uczelni - do nieulegania próbom zastraszania ze strony Ministra Nauki i Edukacji, do wyrażania sprzeciwu wobec wszystkich działań wymierzonych w autonomię Akademii przy użyciu wszelkich dostępnych nam legalnych środków – jeżeli będzie to konieczne, również do aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego. Liczymy, że wszystkie organizacje związkowe i stowarzyszenia akademickie solidarnie przeciwstawią się próbom ograniczania autonomii uczelni.

Jednocześnie, w przekonaniu, że nasz sprawiedliwy opór odniesie większy skutek, jeśli będziemy zorganizowani, nawołujemy do wstępowania do związków zawodowych! Jeżeli bliskie są Wam wartości samorządnego i niezależnego ruchu pracowniczego, zaangażowanego społecznie i walczącego o zmianę systemu, zachęcamy Was do wstępowania w szeregi uniwersyteckich i akademickich komisji zakładowych Inicjatywy Pracowniczej [kontakty do komisji].

Komisja Zakładowa OZZ IP przy Uniwersytecie Jagiellońskim
Komisja Zakładowa OZZ IP przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
Komisja Zakładowa OZZ IP przy Uniwersytecie Warszawskim
Komisja Zakładowa OZZ IP przy Uniwersytecie Wrocławskim
Międzyzakładowa Komisja OZZ IP przy Polskiej Akademii Nauk i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.