EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Inicjatywa Pracownicza w LafargeHolcim

Przedstawiciele komisji IP w LafargeHolcim
Przedstawiciele komisji IP w LafargeHolcim

Od października 2021 r. Inicjatywa Pracownicza działa w polskim oddziale korporacji LafargeHolcim – największego producenta rozwiązań budowlanych na świecie. Przez ostatnie 10 miesięcy, kolegom z nowej komisji udało się wywalczyć istotne podwyżki wynagrodzeń oraz stać się najliczniejszym związkiem w firmie.

 

Lafarge to francuska korporacja produkująca cement, beton i kruszywa. Polski oddział firmy powstał w 1995 r., a od 2015 r. działa jako LafargeHolcim. W jego skład wchodzą cementownie, kopalnie, przeładownie kruszyw oraz wytwórnie betonu. Łącznie jest to ok. 60 zakładów pracy, zatrudniających 1600 osób.

Komisja IP została zawiązana przez pracowników cementowni „Kujawy” oraz kopalni kamienia wapiennego tworzących razem kompleks przemysłowy w miejscowości Bielawy (ok. 40 km od Bydgoszczy), w którym pracuje ponad 300 osób. Po kilku miesiącach nowej strukturze udało się rozszerzyć działania na drugi duży zakład pracy wchodzący w skład Lafarge – cementownię Małogoszcz (woj. świętokrzyskie).

Do tej pory, w polskim oddziale Lafarge działały dwa związki zawodowe: „Budowlani” (OPZZ) i NSZZ Solidarność. Skąd w takim razie pomysł na założenie komisji Inicjatywy Pracowniczej? Jak wskazują osoby wchodzące w skład jej prezydium:

„Powołanie nowego związku wymusiła sytuacja na rynku pracy – wzrost cen i kosztów utrzymania, za którym nie nadążały pensje. Zauważyliśmy, że ceny rosną a nasze płace stoją w miejscu. Uznaliśmy więc, że to jest moment, kiedy lepiej nie będzie i musimy coś zdziałać. Drugim powodem była wyrażana przez pracowników potrzeba podjęcia rozmów z pracodawcą i wyrażenia oczekiwań załogi. Trzecia kwestia to, że tak powiem, potrzeba „świeżej krwi” - stworzenia czegoś nowego i naszego.”

W przeciągu bardzo krótkiego czasu, do komisji dołączyło tak dużo osób, że jest obecnie największym związkiem w zakładzie pracy, liczącym ponad 120 osób:

„Mamy pracowników z każdej grupy zawodowej zatrudnionej w Lafarge, i produkcyjnych i administracyjnych. Choć najwięcej jest chyba pracowników fizycznych”

Dlaczego wybór padł akurat na OZZ Inicjatywa Pracownicza? Przedstawiciele komisji argumentują to w następujący sposób:

„Zwróciliśmy uwagę na Inicjatywę Pracowniczą ze względu na przejrzystość strony internetowej i dobrą komunikację z osobami z Komisji Krajowej. Przyciągnęła nas ilość informacji, które rozjaśniały nam jak działa związek zawodowy, jak się go zakłada i w jaki sposób może on działać w miejscu pracy. Bardzo pomogły nam także szkolenia – potwierdziły nasze pierwsze dobre wrażenie.”

Jeśli chodzi o efekty działań na poziomie zakładowym, kolegom z Lafarge udało się w tym roku podczas negocjacji płacowych przekonać pracodawcę do przyznania większych podwyżek niż początkowo oferowane, a także wywalczyć zwiększenie wysokości dodatku za pranie odzieży roboczej.

Natomiast jeśli chodzi o plany na przyszłość, związkowcy z Lafarge chcą skupić się na wynegocjowaniu jakiejś formy dodatkowej gratyfikacji dla osób, które mają najdłuższy staż pracy:

„Chcielibyśmy zacząć rozmowy z pracodawcą na temat nagród jubileuszowych lub dodatku stażowego. Dlaczego? Ponieważ nowi pracownicy są przyjmowani do pracy w momencie, gdy średnia płaca idzie do góry – mają więc na starcie wyższa podstawę niż te osoby, które zatrudniły się 15 czy 20 lat temu. Tym, którzy mają większy staż pracy należy się więc dodatkowa gratyfikacja – choćby za doświadczenie, które zdobyli przez te wszystkie lata.”

Drugim priorytetem komisji w Lafarge jest dalsze zwiększenie liczby członków:

„Zaczynamy na poważnie działać na drugiej cementowni, w Małogoszczy. Chcemy kolegów tam zatrudnionych wdrożyć w nasze działania i wciągnąć do zarządu. W ten sposób mamy nadzieję, że uda nam się pokazać, że związek zawodowy to konkretne, zauważalne dla pracowników zmiany warunków pracy.”

Działaniom tym przyświeca założenie, że związek zawodowy powinien traktować wszystkich pracowników równo – jak mówią przedstawiciele prezydium komisji: Nie chodzi o to, żeby „stawiać prezydium na piedestale”, ale żeby włączać w działania związku jak najwięcej ludzi.”

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.