EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Warszawa: Spotkanie anarcho-syndykalistów

4 listopada w Warszawie odbyło się międzynarodowe spotkanie anarchosyndykalistyczne. Uczestniczyli w nim przedstawiciele brytyjskiego związku zawodowego IWW (Robotnicy Przemysłowi Świata), hiszpańskiego CGT (Powszechna Konfederacja Pracy), francuskiego CNT (Narodowa Konfederacja Pracy) i greckiego ESE (Wolnościowy Związek Pracowników Grecji). Stronę polską reprezentowały OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz Czerwony Kolektyw-Lewicowa Alternatywa.

3 listopada odbywała się dyskusja dotycząca wspólnych kampanii i współpracy międzynarodowej. Anarchosyndykaliści zdecydowali, że będą działać przeciwko pracy czasowej oraz na rzecz polskich emigrantów pracujących w Europie Zachodniej. Mowa była o konieczności usprawnienia kontaktów i stworzeniu wspólnej strony internetowej. Rozważano też koncepcje wydania na 1 Maja 2008 roku wspólnego plakatu, który promowałby międzynarodową współpracę radykalnych związków zawodowych. Jedną ze wspólnych międzynarodowych akcji ruchu jest m.in. kampania przeciwko Coca-Coli.  Omawiano kwestie, jak się ona rozwija i jakie podjąć dalsze kroki.

Innym tematem było omówienie przykładów represji wobec ruchu związkowego w poszczególnych krajach. Mówiono tu m.in. o sprawie Luisa Marcosa Rivery z hiszpańskiego CGT  (więcej w innym miejscu niniejszego Biuletynu), represji wobec pocztowców z francuskiej CNT i polskiego IP, o kampani przeciwko łamaniu praw pracowniczych i związkowych w amerykańskim Starbucks (IWW), oraz o represjach wobec działaczy IP w hiszpańskim koncernie działającym w Polsce - Greenkett Polska.

Ustalono, że podobnego typu spotkania robocze będą się odbywać systematycznie co pół roku: następne odbędzie się w Madrycie lub w Paryżu. Ich celem jest zacieśnienie współpracy radykalnych związków zawodowych w obrębie kontynentu europejskiego. (JU)

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.